"У січні Верховна палата контролю (NIK) опублікувала звіт, який показує, що виробники продуктів харчування в Польщі використовують у виробництві багато хімічних речовин, над якими немає належного нагляду. Інспектори зазначили, що пересічний споживач щороку споживає 2 кг консервантів, антиоксидантів і підсилювачів смаку", - зазначає видання.
Деталі звіту були представлені у Варшаві членом Європейського суду аудиторів Янушем Войцєховським. Він говорить, що проблема якості продуктів харчування стосується не лише Польщі, а усіх європейських країн.
"Пестициди та ветеринарні препарати – це, більш-менш, контролюється, натомість безліч добавок, харчових додатків, фактично залишається поза контролем. Тому ми не можемо сказати, що харчові продукти на європейському ринку є повністю безпечним", - наголосив він.
У зв'язку із цим, експерт рекомендував споживачам читати описи етикеток продуктів і купувати ті, які не містять великої кількості хімічних добавок.
Зауважимо, що напередодні у ЄС заявили про відкриття центру боротьби із "подвійними стандартами" якості продуктів.
Як писав УНН, критичну ситуацію з якістю продуктів і товарів в Україні публічно визнали в Держпродспоживслужбі.
Паралельно, в службі констатували рекордну кількість харчових отруєнь серед українців (протягом 2017 - 2018 рр).
За словами депутата ВР Сергія Тригубенка, такому стану справ “сприяли”: мораторій на перевірки бізнесу і реформа в Держпродспоживслужбі, за результатами якої частина підрозділів і функцій контролюючого органу були скасовані.
Додамо, що активісти ГО із захисту прав споживачів пригрозили, що будуть блокувати роботу вітчизняних виробників фальсифікованих продуктів харчування.