Скандал з ймовірною фейковою інвалідністю у співробітників Агентства з розшуку і менеджменту активів завдає репутаційних втрат цьому органу. Голова АРМА Олена Дума мала би відсторонити підлеглих, які фігурують у кримінальному провадженні, на час слідства, однак демонструє свою бездіяльність. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив адвокат, колишній голова Громадської ради при АРМА Ігор Чобітько.
Він зазначив, якщо поліція вже проводить перевірку, то для цього є якісь підстави.
"Зараз ще немає жодних даних про те, що встановлена саме вина по цьому кримінальному провадженні… Однак досудове розслідування не може бути розпочате за будь-якими даними, які не свідчать про вчинення кримінального правопорушення. А оскільки воно розпочате – значить у слідства, ймовірно, є певні дані, що є таке кримінальне правопорушення, вчинене певними особами. Тому якщо буде доведено що саме працівники АРМА були причетні до вчинення цих злочинів – то вони не можуть бути державними службовцями, проходити службу і знаходитися в складі працівників АРМА", - наголосив Чобітько.
На його думку, якщо підтвердиться, що посадовці АРМА отримали фіктивну інвалідність, то голова агентства Олена Дума повинна подати у відставку.
"Але вона навряд чи це зробить. На додаток – вона ж може відсторонити цих осіб на період слідства, і слідство має таку можливість. Але вона такі дії не вчиняє, як бачимо. Це може свідчити про її бездіяльність в цьому напрямку, небажання допомагати слідству", - зазначив експерт.
Він підкреслив, що такі скандали шкодять не лише репутації органу на національному рівні, а й довірі з боку міжнародних партнерів.
Це не просто орган, який діє в межах внутрішнього законодавства, він діє на площині міжнародних взаємовідносин, в тому числі і по розшуку арештованих активів, або тих, які підлягають арешту. Тому це завдає репутаційних втрат і на рівні держави, і на міжнародному рівні. Повинен бути підхід до відбору кадрів до цієї агенції дуже виважений… Те, що керівник не приймає рішень будь-яких на період слідства – це бездіяльність. І за це теж передбачена відповідальність
До того ж він нагадав, що ліквідація Громадської ради при АРМА послабила можливість громадського нагляду за діяльністю органу, що сприяє безкарності.
Контекст
Національна поліція 25 жовтня розпочала кримінальне провадження за фактами службового підроблення та зловживання службовим становищем. За версією слідства, працівники медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з метою отримання неправомірної вигоди та зловживаючи службовим становищем організували видачу посадовим особам АРМА завідомо підроблених документів про наявність інвалідності. Це дає змогу останнім отримати відстрочку від проходження служби в ЗСУ та пенсійні виплати.
Наразі поліція перевіряє п’ять посадовців агентства. Як стало відомо УНН з власних джерел, серед них радник голови АРМА Олександр Данілкович.
Таким чином, АРМА фактично перейняло "марафон інвалідності" від прокурорів.
Скандал з прокурорами-інвалідами призвів до відставки Андрія Костіна з посади генерального прокурора. Здавалося б, уроки цього скандалу мали стати застереженням для інших державних органів. Проте ситуація в АРМА демонструє, що проблема корупції далеко не подолана.