П.Порошенко зауважив, що реформа децентралізації сприймалася скептично, адже ніхто не вірив у можливість передачі влади на місця.
“Ми зробили перший крок — це фінансова і бюджетна децентралізація. І ми змінили те, що 23 роки українські місцеві бюджети були касами по виплаті заробітної платні, з нульовим бюджетом розвитку, із страшенними дефіцитами. За своїми грошима місцеві бюджети з протягнутою рукою місяцями чекали в казначейства, інколи давали хабарі для того, щоб витягнути свою власну зароблену копійку. Якось дивно, за два роки уже залишки власних коштів на депозитних рахунках в комерційних банках вимірюються сотнями мільйонів в кожній області України. Бюджет розвитку зріс в п’ять разів”, — сказав глава держави.
Він нагадав, що 11 та 18 грудня відбудуться вибори у понад 200 об’єднаних громад.
“Впевнений в тому, що розширення прав і можливостей місцевого самоврядування має кореспондуватися із збільшенням відповідальності. Додатково до цього зробили дерегуляцію”, — сказав Президент.
“Усі бюджетні субвенції, дотації, додаткове фінансування і перерозподіл залишків природно будуть використані в покритті витрат, але ймовірно не закриють всі потенційні „дірки“ місцевих бюджетів. У підсумку всі надприбутки, про які говорить Мінрегіон і місцева влада, підуть не на розвиток, а на елементарне життєзабезпечення”, — вважає Р.Плющ.
На думку експерта, найприкрішим є те, що всі успіхи реформи децентралізації нівелюються чиновниками на верхах.
“Життєво необхідний продуманий перерозподіл функцій, а не просто скидання фінансового баласту з держбюджету до місцевих. Ситуація ускладнюється непідготовленістю і безініцітівністю представників місцевої влади — продовжують чекати вказівки зверху, продовжують чекати фінансових вливань. Необхідно міняти мислення, працювати, вчити. Гроші повинні використовуватися ефективно”, — наголосив Р.Плющ.