Державна податкова служба під час блокування податкових накладних "помиляється" у 70% випадків. Водночас кількість блокувань та внесень підприємств у ризикові, інструменту тиску на бізнес, який запровадив голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев, постійно збільшується. Такі дані оприлюднила член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна, пише УНН.
"У жовтні кількість платників, яким були заблоковані податкові накладні/розрахунки коригування (ПН/РК), збільшилась на 2% до минулого місяця та становить 23,8 тис платників, або 15% до тих, хто подавав на реєстрацію ПН/РК, при цьому заблокована сума ПДВ зросла на 11% до минулого місяця", - повідомила Южаніна.
За словами нардепа, у жовтні 158 тис. платників (64% від загальної кількості) подали на реєстрацію податкові накладні та розрахунки коригування.
За її даними, всього за січень-жовтень було заблоковано майже 2 млн податкових накладних та розрахунків коригування. Загальна сума заблокованого ПДВ склала майже 44 млрд грн. Водночас надалі платники довели (комісії ДПС + суди) право на реєстрацію 1,4 млн ПН/РК майже на 33 млрд грн, тобто похибка в роботі СМКОР (автоматизована система моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків) складає понад 70%.
Южаніна додала, що отримала від податкової дані, відповідно до яких в Україні кількість платників ПДВ станом на 1 листопада 2024 року становить 247,7 тис. З початку року їхня кількість зменшилась на 3,6 тис.
Додамо
У Державній податковій службі у відповідь на запит УНН повідомили, що контроль за внесенням підприємств до ризикових та за блокуванням податкових накладних і розрахунків коригування належить до посадових обовʼязків в.о. заступника голови ДПС України Євгенія Сокура.
Варто зазначити, що Євгенія Сокура називають правою рукою голови податкового комітету Данила Гетманцева і його ставлеником у податковій. Раніше він був помічником Гетманцева, а також працював у юридичній компанії "Юрімекс", яку повʼязують з нардепом. Попри молодий вік та відсутність досвіду Сокур відразу був призначений на керівну посаду у ДПС.
Нагадаємо
Блокування податкових накладних - одна з основних проблем, на яку скаржаться українські підприємці у сфері адміністрування податків. Загалом же, як вказувалося у статистиці Ради бізнес-омбудсмена, у третьому кварталі 2023 року 57% скарг від представників бізнесу стосувалися податкових питань. На думку народного депутата Михайла Цимбалюка, блокування податкових накладних стало серйозною проблемою, що загрожує національній безпеці України, оскільки зупиняє діяльність підприємств та порушує економічні операції.
Як зазначив бізнес-омбудсмен Роман Ващук, проблема в бізнесу навіть не в рівні податків, а в стилі адміністрування. Окрім того, він додав, що податкова і митниця 90-94% справ програють у судах – або у першій інстанції або в апеляції у Верховному Суді.
На думку експертів, така ситуація з судами свідчить про зловживання податківцями своїми повноваженнями, адже суди розбивають ці рішення. Дехто, як от економічний аналітик Павло Себастьянович, прямо називає це "схемами".
Серед основних таких схем він називає фіктивний експорт, реєстрацію фіктивного ПДВ від фіктивних компаній, експорт товарів за фіктивними документами з фіктивним ПДВ і повернення вже реального ПДВ, скрутки, блокування податкових накладних, надання статусу ризикового підприємству і організація тіньових схем зі зняття цього статусу.
Член Ради Асоціації платників податків Дмитро Олексієнко вважає, що за такою політикою адміністрування стоїть народний депутат, голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев, адже без його відома у ДПС не ухвалюються жодні важливі рішення. І він фактично керує податковою через свого колишнього помічника Євгена Сокура.
Водночас сам Гетманцев назвав свою діяльність щодо податкової – "парламентським контролем". Він також відкинув звинувачення про те, що перебирає на себе повноваження виконавчої влади, вказавши, що просто допомагає підприємцям.