Річ у тім, що розробники законопроекту вважають за необхідне, щоб засновники-акціонери аптек були професійними учасниками фармацевтичної діяльності. Задля цього вони повинні мати документ про вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня за спеціальністю “Фармація” та мати сертифікат провізора-спеціаліста, виданий закладом післядипломної освіти, або посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії, нагадує Борисенко.
“Очевидно, що ця вимога є нереальною. Підприємці, які інвестують в певний бізнес, зовсім не обов’язково повинні мати відповідну професійну освіту (металургія, культура, АПК тощо). Вони створюють підприємство, забезпечують його ресурсами, а для здійснення поточної діяльності наймають менеджерів з відповідною освітою. Однак законопроектом встановлюється, що підприємець не може передавати іншій особі (комерційному агенту, управителю тощо) функції управління аптекою. (ст.19-2).
Закріплення завищених освітніх вимог до підприємців, які, вкладаючи свої кошти, прагнуть безпосередньо здійснювати роздрібну торгівлю лікарськими засобами або бути допущеними до організації такої діяльності через механізми корпоративного управління, просто стане суттєвою перешкодою для розвитку конкуренції”, — пояснює експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авторів “аптечного законопроекту” потреби українців не хвилюють
При цьому документ завдасть нищівної шкоди представникам малого і середнього аптечного бізнесу, попереджає Борисенко.
"Очевидно, що такі необґрунтовані ліцензійні вимоги насправді не дадуть змогу багатьом охочим брати участь у забезпеченні населення ліками. Водночас ... малі і середні підприємці постраждають у такій конкуренції", — підкреслила експерт.
Як писав УНН, законопроект №8591 може спровокувати зникнення аптек в українських селах. Також у разі його ухвалення в України можуть значно подорожчати ліки, попереджають експерти.
За оцінками юриста Едуарда Багірова, документ №8591 суперечить чинному законодавству та руйнує основний принцип ведення підприємницької діяльності.