"Спекулянти" сучасності або чому процвітає продуктова контрабанда з ЄС

"Спекулянти" сучасності або чому процвітає продуктова контрабанда з ЄС

Київ  •  УНН

 • 55125 перегляди

В Україні, останні кілька років, активізувався бізнес, яким раніше, під час радянського дефіциту, займалися так звані "спекулянти". Покупки не для себе, а на перепродаж стали особливістю цілої епохи, яка, судячи з усього, повертається в Україну в дещо переродженому вигляді. Про те, чому ніхто не звертає увагу на продуктовий контрафакт з ЄС, і скільки за місяць можуть заробити сучасні спекулянти на макаронах з Італії і оливковій олії з Іспанії, з'ясовували журналісти УНН.

Почнемо з того, що продукти родом з Європейського Союзу, українським споживачам, як правило, продають в Інтернеті.

На порталі olx можна знайти безліч подібних пропозицій.

Продукти з Польщі, Італії, Іспанії пропонують як в роздріб, так і оптом. Перелік доступних товарів неймовірно різноманітний: чай, кава, макарони, соуси, оливки, солодощі, паштети, морепродукти і навіть ковбасу продавці обіцяють доставити за будь-якою адресою і в "свіжому вигляді".

Ціни на такі продукти в Інтернеті явно нижчі, ніж цінники на імпортний товар у вітчизняних магазинах.

Так, наприклад, 1 кг кави в зернах GLADIADOR можна придбати за 200-220 грн, 1 кг тунця в фользі - 6,5 євро (206 грн). Оливкова олія (за 1 л) - від 130 до 160 грн. Плитка шоколаду TORRAS - 0,85 євро (близько 27 грн). Баночка паштету з качки або оленя (180 г) - близько 50 грн. Макарони - від 28 до 50 грн за 500 гр.

Згідно даних порталу olx, подібний товар продають, як правило, у великих містах України - Київ, Львів, Харків, Дніпро.

Журналісти УНН зв'язалися з кількома продавцями "європейських продуктів" в надії з'ясувати, чи легально такий товар потрапляє на територію України і чи дотримуються будь-які правила його безпечного транспортування, зокрема, якщо йдеться, наприклад, про ковбаси або рибу.

"Все якісне у нас. Ми податки платимо, веземо фурами", - повідомив один з продавців. Але на уточнюючі питання: "Які податки? В якому розмірі?" - він відповісти так і не зміг, побажавши закінчити розмову.

Щодо транспортування ковбасних виробів, ще один продавець запевнив УНН, що всі вони "поставляються в холодильних камерах". Але, знову таки, на питання, хто і як це контролює - відповісти не зміг.

Один зі співрозмовників УНН, виявився, куди більш чесним, ніж інші. Він, зокрема, повідомив, що продає продукти з ЄС з простроченою датою вживання. Більш того, цей факт може бути зазначений навіть в самому оголошенні про продаж продуктів в Інтернеті.

"У нас такий товар активно купують. А чому ні? Це дешевше, і всі сьогодні намагаються заощадити. Про якісь наслідки, отруєння після вживання продуктів з простроченою датою нам ніхто ще не повідомляв. Люди, хто брав раз, потім приходять купувати ще ...", - розповів УНН продавець "європейської прострочки".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС ввела законодавчу заборону на "подвійні стандарти" якості продуктів

Ситуацію з продажем продуктів харчування з ЄС в Україні прокоментував експерт Олексій Дорошенко. За його словами, такий "новий бізнес" найяскравіше підтвердження того факту, що продукти в Європі не завжди дорожчі, ніж у нас. Часом, все навіть навпаки, говорить він.

"Ось найкраще підтвердження того, що за багатьма позиціями в Україні ціни вище. Ось продукти вже і везуть з Європи. Поляки масово приїжджали в Україну за продуктами харчування років 10 тому. Після цього, тільки українці стоять на кордоні у вихідні для того, щоб поїхати в Польщу і купити там продукти. За багатьма позиціями навіть в Німеччині можна знайти продукти значно дешевші за українські", - зазначив він.

За його словами, появу подібної "продуктової контрабанди" з ЄС спричинив спад економіки і купівельної спроможності в Україні.

"У міру того, як наша купівельна спроможність падала, багато імпортерів йшли з ринку. Зараз конкуренція на ринку не висока, магазини, в свою чергу, скоротили асортимент, тому що тримати великий асортимент вигідно тільки тоді, коли він купується. А коли йде економічний спад - тоді скорочують всю пропозицію продукції, і залишають те, що продається.

Звісно люди, які зараз хочуть щось купити, іноді не можуть вибрати з того, що їм хочеться. Вони змушені йти на ринок і там купувати. Ринком я в даному випадку називаю всі пропозиції, в тому числі і в Інтернеті. Тому контрабанда і є", - сказав Дорошенко.

Додамо, що причина дешевизни європейських макаронів і оливок зі сторінок olx криється також у несплаті податків.

"В Україні продається величезна кількість продуктів з ЄС. Як правило - це контрабанда, за яку ніхто не платить податки. Це одна сторона медалі", - підтверджує експерт, заступник виконавчого директора Союзу споживачів України Михайло Шарков.

Однак, несплата податків, це не найнебезпечніша проблема. Куди більше ризиків таїть в собі подібна контрабанда з точки зору безпеки вживання таких продуктів для здоров'я українців.

"Ніхто не знає, чим може обернутися споживання такого товару. Ми не знаємо, чи пройшов він сертифікацію, чи має дозвіл на продаж (торговець в Інтернеті - ред.). Якість таких товарів визначити неможливо. У зв'язку з тим, що наша Держпродспоживслужба і влада "закрили на це очі". Більше того, сьогодні продукти, нелегально завезені з ЄС, можна придбати не тільки в Інтернеті, але і на ринку, і навіть у вітчизняних торгових мережах", - розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україну накрила хвиля масових отруєнь дітей

На думку депутата Сергія Тригубенка, знайти крайнього і винного в разі харчового отруєння "європейськими паштетами або сирами" сьогодні неможливо.

"Винен буде завжди тільки сам покупець, який пішов на ризик, купив прострочений товар з рук, вважаючи, що етикетка іноземною мовою гарантує йому якість. До відповідальності за продаж зіпсованого польського сиру або грецьких оливок в Інтернеті притягти неможливо. Чеків за такі покупки ніхто не дає. І довести покупку товару - неможливо", - зазначив він.

Також, на українському ринку представлені і псевдотовари з ЄС, попереджають експерти.

За словами Шаркова, етикетка на продукті легко і просто може виявитися фейковою.

"Не варто вірити етикетці на якій вказано, що продукт привезли з ЄС. Це може бути товар, який насправді зроблений в Україні кустарним методом в якомусь підвалі", - пояснив він.

В цілому, співрозмовники УНН зійшлися на таких висновках: з одного боку, причина появи "нових спекулянтів" - це відповідь на економічну нестабільність і бідність населення в країні. Саме це дозволило продавцям "європейських продуктів" отримати нішу для заробітку, забезпечивши себе роботою, а українського споживача бажаною і відносно доступною альтернативою. А з іншого боку - це наслідок безконтрольності продуктового ринку в Україні.

"Ми вже говорили Кабміну - якщо ви скасували регулювання цін на соціальні продукти харчування - будь ласка, наступний крок - знизьте ПДВ на продукти. Чому в Німеччині - 7%, в Польщі 5%, а в Україні - 20%? Ввезення з ЄС і продаж продуктів без ПДВ роблять їх значно дешевшими. І тільки завдяки ухиленню від податків, багато українців можуть собі дозволити купувати ці продукти. Без цього - вони були б для багатьох сімей недоступні", - резюмував експерт Дорошенко, вказавши, таким чином, на один з можливих шляхів вирішення проблеми "європейської спекуляції".