Лікарню можуть оштрафувати максимум на 500 грн за неналежну утилізацію шприців - експерт

Лікарню можуть оштрафувати максимум на 500 грн за неналежну утилізацію шприців - експерт

Київ  •  УНН

 • 18980 перегляди

КИЇВ. 16 червня. УНН. В Україні катастрофічна ситуація із утилізацією медичних відходів. Про це у коментарі УНН повідомила керівник юридичного відділу МБО “Екологія-Право-Людина”, юрист Ольга Мелень-Забрамна.

Юрист зазначила, що порушення законодавства у сфері медичних відходів карається штрафом від 400 до 500 грн.

"На сьогодні ситуація із медичними відходами катастрофічна. Цьому передує кілька причин. Перша - дуже низькі штрафи за порушення законодавства щодо відходів. На лікарні, які належним чином не утилізують медичні відходи, накладається раз у три роки штраф у розмірі 400-500 грн. Ясна річ, що це не стимулює лікарні, аби вони шукали ті компанії, які будуть утилізовувати відходи", - зазначила вона.

За словами О. Мелень-Забрамної, ринок України переповнений псевдоутилізаторами небезпечних відходів. Такі компанії не мають відповідного обладнання. Як наслідок – використані медичні шприци опиняються на смітниках.

"В Україні нерозвинений ринок, що надає послуги із утилізації небезпечних відходів. Не у кожній області є фірма, з якою б можна була заключити договір і яка б утилізувала медичні відходи безпечним для довкілля способом. Крім того, донедавна був зовсім не прозорий процес отримання ліцензій на поводження із небезпечними відходами, які видає Мінприроди. От зараз іде серйозний процес перевірки ліцензіатів на відповідність. Адже більшість із них не мають ні обладнання, ні технологій аби це робити. Вони просто зароблять кошти, а відходи опиняються просто неба", - сказала вона.

Юрист пояснила, що медичні відходи несуть серйозну загрозу для навколишнього середовища.

"Медичні відходи є небезпечними з точки зору можливого потенційного інфікування людей в результаті контакту із цими відходами. Вони можуть інфікувати навколишнє природне середовище, наприклад собак, які можуть із цими відходами мати контакт. Крім того, медичні препарати, які є або не придатними для використання або не використаними – вони можуть забруднювати водні ресурси", - пояснила вона.

Нагадаємо, у Кропивницькому третю добу не можуть прибрати стихійне звалище використаних шприців.

Як раніше повідомляв УНН, екологи скаржаться, що мораторій на перевірки призвів до безладу в сфері небезпечних відходів. Відсутність контролю сприяла поширення шахраїв на ринку та недобросовісної поведінки утилізаторів отруйних речовин.

До прикладу, У травні хімікатами отруїлися харківські діти. За даними прокуратури, приватна компанія 17 травня вивантажила на сміттєзвалищі 54 бочки об’ємом 200 літрів кожна з невідомими речовинами. На трьох ємностях є надпис “метилмеркаптан”.
Саме з цих бочок стався витік речовини. Внаслідок забруднення до лікарні госпіталізовано 3-х неповнолітніх мешканців села (2000-2004 р.н.).

В Яготинському районі Київщини нещодавно виявлено близько трьох тисяч відпрацьованих ртутьвмісних ламп, які хтось викинув просто неба.