Народний депутат України зобов’язаний діяти виключно в межах своїх повноважень, визначених законом, і будь-яке втручання у діяльність державних органів може розцінюватися як перевищення влади. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив відомий юрист, колишній заступник Генерального прокурора України Олексій Баганець, коментуючи ситуацію, пов’язану з втручанням депутата Данила Гетманцева в роботу державних органів.
Контекст
Колишня очільниця податкової Хмельницької області Ірина Зленко в інтервʼю УНН розповіла, що голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев систематично втручається в роботу Державної податкової служби. За її словами, Гетманцев фактично одноосібно керує податковою замість в.о. голови ДПС Тетяни Кірієнко. Ірина Зленко зазначила, що має відеодокази того, що Гетманцев проводить селекторні наради з податківцями, дає їм вказівки і вирішує хто з них повинен бути звільнений. Окрім того, Зленко розповіла, що Гетманцев під час одного з засідань комітету давав їй вказівки бути більш лояльною до одного з бізнесменів Хмельницької області, який не сплачував податки.
Звичайно це перевищення влади. Таким чином народний депутат виходить за межі своїх повноважень, які в нього виписані в законі "Про статус народного депутата України". Він повинен займатися головним - це законодавчою діяльністю
За його словами, якщо до нардепа будуть звертатися його виборці з якихось питань, то він має право направити запит чи звернення, наприклад, в контролюючий орган, чи в орган правопорядку, чи в прокуратуру, але лише звернення або скаргу, або депутатський запит.
Те ж, що було озвучено Іриною Зленко, на думку юриста, - це перевищення влади чи службових повноважень.
Олексій Баганець також пояснив, що подібні дії можуть мати правові наслідки залежно від обставин. Якщо втручання депутата має корупційну складову, це питання перебуває в компетенції Національного антикорупційного бюро України. "НАБУ звертає увагу тоді, коли це стосується корупційних дій народного депутата. Якщо людина чи нардеп втручаються в діяльність контролюючого органу чи органу правопорядку, і якщо вона цим самим переслідує корупційну мету чи корупційні цілі, тоді це, звичайно, буде підставою для того, щоб НАБУ прийняло рішення про реєстрацію кримінального провадження і проведення розслідування за цим фактом", – підкреслив він.
Додамо
УНН звернувся із запитом до НАБУ про те, чи планують правоохоронці відкривати кримінальне провадження на основі заяв Ірини Зленко. У відповідь в НАБУ повідомили, що детективи під час проведення розслідування враховуватимуть інформацію про порушення законодавства Гетманцевим та в.о. заступника голови Державної податкової служби України Євгенієм Сокуром, яку розповіла Ірина Зленко.
Нагадаємо
Раніше експерти, опитані УНН вказували, що голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев є куратором податкової служби. Він впливає на рішення, які ухвалюють податківці. В цьому Гетманцеву зокрема допомагає й виконуючий обовʼязки заступника голови ДПС Євгеній Сокур, який раніше був помічником нардепа.