Генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко під час вебінару розповів, що пропонує держава кожному, хто потребує протезів, алгоритм дій після травмування – покрокові інструкції щодо отримання протеза, особливості первинного та вторинного протезування, а також протезної реабілітації, передає УНН.
Деталі
Як розповів Музиченко, шлях протезування особи передбачає 5 етапів:
- Травма;
- Ампутація;
- Допротезна реабілітація;
- Протезування - первинне протезування та вторинне протезування (забезпечення високофункціональним протезом);
- Експлуатація та ремонт - гарантійне та післягарантійне обслуговування.
Це такий маршрут, який стартує в нас із етапу отримання травми. Далі ми говоримо про етап, який передбачає втручання вже у вигляді ампутації. Паралельно потрібно звернути увагу на такий етап, як допротезна реабілітація і підготовка, і це те, де ми бачимо зараз достатньо великі недоліки у втраті часу і потенційної підготовки пацієнта до наступного протезування. Після цих етапів можемо говорити про те, коли пацієнт підготовлений у форматі або до первинного протезування, або до вторинного протезування, відбуваються певні процедури
Він зазначив, що відновлення функціональних можливостей наших захисників, осіб, які отримали травми, зокрема внаслідок військових дій, є одним із пріоритетів держави.
І тому держава передбачає через відповідну програму забезпечення всіх необхідних допоміжних засобів реабілітації, які необхідні пацієнту в умовах проведення реабілітаційного процесу
За його словами, раніше система реабілітації працювала у форматі забезпечення допоміжними засобами реабілітації вже після отримання статусу особи з інвалідності, але на сьогодні ці механізми відокремлені один від одного.
Чекати встановлення інвалідності в сьогоднішніх умовах не потрібно
Він зазначив, що до повномасштабного вторгнення травми, пов’язані з ампутацією кінцівок, більшість отримувалася внаслідок ДТП.
На жаль, але на сьогодні, на перше місце в нас отримання травм і подальшої ампутації є фактор війни. Це безпосередньо наші захисники, наші військові, і це громадяни, які отримають поранення внаслідок постійних обстрілів
Гендиректор розповів, що перший етап - це виникнення обставин, тобто людина, яка отримала відповідну травму. Це по суті отримання первинної медичної допомоги і прийняття рішення про подальшу систему лікування.
Після цього етапу відбувається прийняття рішення про необхідність та доцільність проведення ампутації. На етапі проведення ампутації, підготовки до ампутації в більшості випадків ми дуже наполягаємо і вибудовуємо таким чином механізми, щоб ця робота проводилася із розумінням подальшої долі, подальшої реабілітаційної допомоги пацієнту
За його словами, після проведення оперативного втручання, після проведення ампутації важливим блоком є допротезна реабілітація, або підготовка до подальшого протезування.
Зазначається, що реабілітація охоплює етапи фізичних вправ, компресійної терапії, масаж рубця та гігієна кукси.
Перелік фізичних вправ визначає мультидисциплінарна реабілітаційна команда, яка контролює реабілітаційний процес.
Масаж рубця проводить фізичний терапевт, а догляд за гігієною кукси проводить особисто людина.
Важливо підібрати правильний набір фізичних вправ, які будуть мати підтримуючу функцію, допомагати формувати куксу, мати достатньо адекватні навантаження з урахуванням фізіологічних можливостей пацієнта, з урахуванням його стану здоров’я
Він наголошує, що необхідно звернути особливу увагу на вибір протезиста, адже значна кількість тих заходів протезної роботи проводяться щодо первинного отримання протеза.
Наразі в нашій державі функціонує більше 106 підприємств, які забезпечують різного роду допоміжними засобами реабілітації. Зокрема, ми говоримо майже про 60 підприємств, які спеціалізуються на протезно-ортопедичних виробах. Ми повинні розуміти, що певні підприємства спеціалізуються більше на роботі із протезуванням нижніх кінцівок, хтось протезує більше верхні кінцівки. Все залежить від складності ситуацію, рівня ампутації, системи кріплення протезів. Дуже важливо на цьому етапі зрозуміти з ким в подальшому пацієнт буде працювати. Тут ключову роль відіграє і логістика, і місце знаходження, і представництво. Як показує практика, то первинне протезування потребує постійного контакту людини і протезиста
Четвертий етап передбачає власне протезування, яке поділяється на первинне - протезування після формування кукси, та вторинне високофункціональне протезування через 12 місяців після первинного протезування.
Первинне протезування - на першому етапі використання протеза після ампутації відбуваються зміни антропометричних даних: змінюється форма, параметри кукси - тієї частини тіла, до якої кріплять протез. Мʼязова тканина зменшується або збільшується.
Саме в цей час особа лише звикає до протеза та опановує його можливості. Функціональний протез складається на базі механічних, пневматичних чи гідравлічних вузлів.
Первинне протезування надає можливість опанувати техніки володіння протезом, які згодом дають можливість якісно користуватися високофункціональними протезами.
Вторинне протезування - забезпечення високофункціональним протезом Високофункціональні протези складніше одразу опанувати. Через постійне коригування і зміну куксоприймача значно знижується ефективність використання протеза.
А також не кожному доцільний високофункціональний протез через низку технічних обмежень, таких як навантаження, чутливість до умов експлуатації, більша вага та інших характеристик.
Процес отримання первинного протезування передбачає:
- подання заявки до соціальних органів;
- звернення до підприємств протезування;
- відвідування підприємства;
- підбирання підприємством відповідного протезу;
- візити на примірку;
- отримання протезу.
Процес отримання вторинного протезування передбачає:
- особа, самостійно обравши протезне підприємство, звертається до нього з відповідною заявою та документами;
- протезист підбирає комплектацію протеза відповідно до функціональних потреб особи;
- протезне підприємство передає документи на розгляд до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю;
- Фонд опрацьовує документи й у випадку позитивного ухвалення рішення підписується тристоронній договір.
Для розуміння ситуації, то наразі вартість протезних виробів, які покриваються державою становить до майже 1,5 млн гривень, якщо ми говоримо про нижні кінці, і 2,9 млн гривень, якщо говоримо про верхні кінцівки
Нагадаємо
Сучасний центр протезування та реабілітації ветеранів відкриють в Україні. Створенням центру займаються представники польської компанії EnForce Medical Technologies і фондів "Польща допомагає Україні", Siepomaga та Solidarity Fund.