“Ми ці контакти почали ще в середині літа минулого року. Я провів відео-телефонні розмови з керівництвом Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson... Попередня підготовка вже була зроблена, далі справа вже була за міністерством охорони здоров’я, іншими нашими міністерствами і відомствами. Тобто це вже питання комерційні, питання ціни, вартості, надійності. Тому я не можу коментувати досягнення у цих темах, але можу сказати, що ця робота продовжується”, — сказав Єльченко.
На питання, чи слід українцям чекати американської вакцини за програмою USAID, Єльченко відповів: "Щонайменше так. Але є і прямі комерційні контракти, вони дозволять раніше отримати цю вакцину. Але це вже буде вакцинація за гроші".
Він додав, що у американських компаній України стоїть на першому місці з точки зору пріоритетності поширення вакцини серед країн східної Європи. "Але варто дивитися на перші кроки президента (США Джозефа) Байдена", - сказав посол.
Нагадаємо, Україна, де ще не стартувала вакцинація, уклала контракт на поставку вакцини китайського виробника — Sinovac Biotech. Йдеться про 1,9 млн доз, з можливістю, як стверджують у МОЗ, відмовитися від угоди і повернути сплачені за неї державні гроші — а це трохи менше мільярда гривень — у разі непідтвердження її достатньої ефективності.
Такі заяви лунають на тлі оприлюднених результатів досліджень щодо ефективності цієї вакцини у 50,38% у Бразилії, яка також домовилася про цю вакцину і вже почала масово щеплювати людей 18 січня. Вакцину також вже почали застосовувати у Туреччині та Індонезії — з 13-14 січня.
Водночас Україна долучилася до глобальної ініціативи COVAX, у межах якої очікує перші поставки вакцини від COVID-19 у березні 2021 року. Україна може отримати 16 мільйонів доз вакцини від COVID-19 за ініціативою COVAX. Очікується, що безплатно.
Старт вакцинації в Україні очікується у середині лютого.
Довідка: COVAX — це світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI), із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19. Наразі близько 180 країн є учасниками цієї ініціативи, зокрема Україна.