Так, за рік експорт м’ясопродукції зріс на 21%: у січні-вересні 2021 року Україна експортувала продукції м’ясної групи на 593 млн дол., тоді як у січні-вересні 2020 року – на 488 млн дол.
"Вирішальним чинником, який впливає на збільшення експорту агропродукції цієї групи, є зростання вартості та обсягів поставок на зарубіжні ринки м’яса птиці, здебільшого курятини. Ця тенденція зберігається вже кілька років", - коментує старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції ННЦ Богдан Духницький.
Найбільше українського м'яса цього року придбала Саудівська Аравія - на 135 млн дол. Друге місце у списку посідають Нідерланди, третє – Китай.
Щодо м'яса птиці – то експорт продукту за рік зріс на 20%: з 420 млн дол. до 504 млн дол.
"Враховуючи актуальні тенденції, в нинішньому році можливе чергове оновлення рекорду експорту м’яса птиці нашою країною", - підсумував Духницький.
Цікаві факти
За роки незалежності виробництво м’яса птиці в Україні зросло на 98%.
М’ясо птиці, зокрема курятина - залишається найпопулярнішим м’ясом в Україні.
Єдиною курятиною в Україні, яка підтвердила відсутність антибіотиків, залишається “Наша Ряба”. Під час незалежного тестування фахівці дослідили, що виробник (МХП) не використовує антибіотики впродовж всього процесу вирощування птиці.
Зазначимо, що продукція МХП експортується у понад 80 країн світу, що свідчить про високу якість і безпечність м’яса. Цього року МХП став першим, хто відправив українську курятину в Лондон.