ekonomist-poiasnyv-v-chomu-skladnist-vvedennia-spetsialnoi-sotsvyplaty-yaku-proponuie-minsotspolityky

Економіст пояснив, в чому складність введення спеціальної соцвиплати, яку пропонує Мінсоцполітики

 • 104595 переглядiв

Коментуючи пропозицію Мінсоцполітики відійти від прожиткового мінімум та запровадити спеціальну соціальну виплату, економіст Олег Пендзин заявив, що це можна буде зробити тільки за умови, що максимально буде зведений до нуля тіньовий сектор економіки України. Про це журналісту УНН зазначив Пендзин.

Мінсоцполітики не пропонує скасувати прожитковий мінімум. Мінсоцполітики пропонує відірвати прожитковий мінімум, який стоїть в державному бюджеті й з якого формують 150 інших показників соціальних виплат, його від тих показників, окрім тих, які стосуються єдиного доходу громадянина протягом місяця. Тобто прожитковий мінімум в будь-якому випадку залишиться при визначенні соціальних платежів, які забезпечують виживання людини. Тобто,  це питання є єдино можливим. Власне для цього існує термін прожитковий мінімум

- пояснив Пендзин.

Він зазначив, що сьогодні фактичний прожитковий мінімум з урахуванням оподаткування становить понад 8 тис. грн, в бюджеті закладено трохи більш як 3 тис. грн.

"Чому стало питання його удосконалення? Тому що в червні цього року вперше з початку активної фази бойових дій Міністерство соціальної політики порахувало фактичний прожитковий мінімум виходячи з методики яка є й фактичних цін, які сформувалися на червень. Так, от сьогодні фактичний прожитковий мінімум з урахуванням оподаткування становить понад 8 тис. грн. Той що закладений в державний бюджет, той по якому на сьогоднішній момент нараховуються всі платежі трохи більше як 3 тис. Тому ми розуміємо, що сьогоднішній прожитковий мінімум, який стоїть в бюджеті не відповідає реаліям", - сказав Пендзин.

Економіст також пояснив, чому потрібно відірвати прожитковий мінімум від інших платежів бюджету який нараховується, окрім тих, що формують єдиний дохід людини протягом місяця.

В Україні переглянуть "філософію" соціальних виплат через їх надмірну кількість - Жолнович03.07.24, 14:34

 "Тому що прожитковий мінімум, наприклад використовується при визначенні заробітної платні члена Національної комісії, або суддів, або він використовується при визначенні судових зборів. Власне від тих речей прожитковий мінімум треба відсунути. Як раз при розрахунку цифр необхідних для сплати заробітних плат, для цифр необхідних для визначення судових зборів буде спеціальна соціальна виплата використовується", - сказав Пендзин.

Економіст зазначив, що термін "прожитковий мінімум" в будь-якому випадку має існувати щодо тих, хто має єдиний дохід, хто отримує соціальну допомогу й для них  - це єдиний дохід протягом місяця.  

Ви не можете соціальну виплату замінити прожитковим мінімумом для тих, для кого, наприклад допомога по інвалідності є єдиним доходом. Тому що ви таким чином прирікаєте людину на смерть фактично

- наголосив Пендзин.

Він нагадав, що у 2019 році було пораховано, що якщо вивести прожитковий мінімум на реальний, то потрібно додатково шукати пів трильйона гривень в державному бюджеті.

"Ще до війни рахували, у 2019 році,  що якщо вивести прожитковий мінімум на реальний, то потрібно додатково шукати пів трильйона грошей в державному бюджеті. Це зробити неможливо, тому потрібно окремо вивести єдину соціальну виплату й окремо вивести прожитковий мінімум", - сказав економіст.

До 24 лютого 2022 р. тіньова економіка становила до 55%, а після ситуація тільки погіршилася - експерт19.06.24, 11:07

Коментуючи пропозицію Мінсоцполітики щодо  заміни прожиткового мінімуму спеціальною соціальною виплатою Пендзин зазначив, що тут мова йде про спроможність цього інституційного органу зреалізувати цю ідею.

На скільки там на сьогодні є кваліфіковані люди, які готові взяти на себе відповідальність у формуванні цієї єдиної соціальної виплати, на скільки буде розроблений механізм рахування членів сім’ї, доходів членів сім’ї. Ми маємо розуміти, що це можна зробити, коли все є на "світлі". А коли ви, наприклад, здаєте якусь житлову площу в оренду й це ніде не відображається, але це ваш дохід, який додається до того доходу, що ви маєте. Тобто для держави ви як споживач, ви як реципієнт соціальної допомоги не маєте більше жодних коштів, але в реальній дійсності – це є. Тобто – це все можна зробити тільки при одній умові -  якщо на сьогодні максимально зведений до нуля тіньовий сектор економіки

- зазначив Пендзин.

За його словами, поки є тіньовий сектор економіки – ці речі навряд можна буде порахувати.

"Поки є тіньовий сектор економіки в тому обсязі в кому він є на сьогодні, а це 40% від загальної економіки України – ці речі навряд можна буде порахувати, тому що в нас на сьогодні величезні ареали людського заробітку взагалі виведені з під контролю держави й не оподатковуються, й не досліджуються", - сказав економіст.

Сьогоднішнє покоління повинно буде в старості довше працювати - Мінсоцполітики 22.04.24, 12:26

Контекст

Міністерка праці та соціальної політики Оксана Жолнович повідомила, що в Україні запланована заміна прожиткового мінімуму спеціальною соціальною виплатою, що, передбачається, матиме позитивний вплив на соціальну систему та економіку країни.

За словами міністерки соціальної політики, нова базова виплата буде надаватися у таких випадках:

·       для догляду у разі втрати працездатності;

·       для фінансової підтримки осіб, які зіткнулися з бідністю.

Також виплата буде визначатися індивідуально, зокрема, залежатиме від складу родини.

Анна Мурашко

Слайдер

    Популярні

    Новини по темі