Президента хочуть підставити з демонополізацією спирту - Кубів

Президента хочуть підставити з демонополізацією спирту - Кубів

Київ  •  УНН

 • 10219 перегляди

КИЇВ. 11 листопада. УНН. Чиновники профільного міністерства і новопризначений керівник державного підприємства "Укрспирт" Сергій Блескун мають надати Президенту України Володимиру Зеленському об'єктивну інформацію про ситуацію у спиртовій галузі України. Про це під час сьогоднішнього засідання комітету ВР з питань економічного розвитку заявив член комітету, колишній міністр Степан Кубів, передає кореспондент УНН.

Коментуючи президентський законопроект про демонополізацію спиртової галузі, Кубів висловив здивування, чому ініціатором документу виступає Президент, а не уряд.

"Є замовлення якесь, напевно. Тому, я б, перш за все, звернув увагу заступника міністра (Тарас Висоцький - ред.), який присутній тут, і Вашу, як виконуючого обов'язки керівника (Сергій Блескун - ред.), давати президенту об'єктивну інформацію. Тому що не можна вводити в оману, і суспільству треба завжди давати правдиву інформацію", - сказав він.

Зокрема він зауважив, що ДП “Укрспирт”, який через законопроект Зеленського хочуть демонополізувати, а потім віддати на приватизацію – у ТОПі платників податку серед держкомпаній.

“Коли ми говоримо, що курка, яка не несла яєць, а зараз дає 5-7 млрд загалом, і ми кажемо: давайте ми це заріжемо і створимо незрозумілий металобрухт - то виникає три важливих речі: економічна доцільність і обґрунтування, без політики, і питання сільського ринку.

Ми говоримо, що нині працюють 16 державних спиртзаводів. Ви озвучуєте цифру 7 млрд грн, яка нині перебуває в тіні. Я прошу під стенограму – надати нам на комітет розрахунки цієї тіньової економіки”, - зазначив Кубів.

Він наголосив, що поспішна зміна моделі спиртової галузі загрожує втратою робочих місць і подальшою тінізацією ринку. І такий приклад в Україні вже є – це цукрова галузь, яка була знищена.

"Ми робимо ту ж помилку, яку ми зробили по цукру. Як наслідок - немає цукрових заводів, їх порізали на металобрухт. І ми вимушені імпортувати тростинний цукор. Хто виграв від того?" - сказав він.

У підсумку Кубів заявив, що законопроект про демонополізацію спиртової галузі є “сирим”. Документ не містить висновків Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України, у ньому відсутні економічні розрахунки, він не виносився на обговорення асоціацій галузі, додав нардеп.

"Я б попросив комітет направити лист в Офіс Президента про неготовність даного питання. Тут відсутні економічні обґрунтування, і не є якісною підготовка законопроекту, що шкодить іміджу Президента і внесеного ним законопроекту", - підкреслив він.

Нагадаємо, законопроект Зеленського пропонує скасувати монополію державних заводів на виробництво спирту і дозволити цією діяльністю займатися, по суті, усім охочим при наявності відповідної ліцензії. Також пропонується скасувати норму, що зобов'язує використовувати український спирт для виробництва алкогольних напоїв, що реалізуються на території України.

Законопроект був зареєстрований 23 жовтня і викликав бурхливу дискусію в експертному середовищі. Економісти попереджають: якщо галузь демонополізувати перед приватизацією ДП "Укрспирт" – вартість активів державного підприємства зрівняється з ціною металобрухту.

І додають, що скасування держмонополії на виробництво спирту спровокує в Україні бум фальсифікату і створення приватних монополій.

Загалом, більшість експертів схиляються до думки, що законопроект Зеленського про демонополізацію спирту вигідний лише великим горілчаним компаніям, які після отримання ліцензій побудують власні міні-заводи і будуть диктувати свої умови ринку, зокрема, середнім і дрібним виробникам.

Водночас, приватизація ДП “Укрспирт” опиниться під загрозою зриву, оскільки горілчані компанії після отримання ліцензій не будуть викупляти у держави спиртзаводи і вкладати в них кошти.

Тож, серед противників демонополізації і представники профспілки ДП "Укрспирт", які вважають, що демонополізація спиртової галузі призведе до того, що 5 тисяч їхніх співробітників залишаться на вулиці, а заводи в регіонах перетворяться на металобрухт.

Раніше УНН повідомляв, що вказаний законопроект комітет ВР з економічного розвитку (головний) розпочав розглядати 11 листопада, утім, переніс обговорення на 13 листопада через його "сирість" та відсутність економічних розрахунків.