Отруєння Навального: від Німеччини можна очікувати жорсткої реакції, але не ембарго з РФ
Київ • УНН
КИЇВ. 8 вересня. УНН. Федеральний уряд після висновків про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального речовиною з групи “Новічок” може діяти досить жорстко щодо Російської Федерації, проте ембарго на постачання нафти і газу з Росії навряд чи є ймовірним сценарієм. Про це в коментарі УНН сказала експерт із міжнародних питань Юлія Осмоловська.
“Те, що лунає зараз з боку офіційної влади Німеччини, не варто розглядати як залякування, оскільки ми знаємо, що німці досить помірковано коментують будь-які теми, які стосуються проблем у відносинах з Російською Федерацією”, — каже експерт, коментуючи нещодавні заяви представника канцлера Німеччини Ангели Меркель щодо ймовірності введення санкцій проти Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Меркель не виключає санкцій щодо “Північного потоку-2” через отруєння Навального
“Коли така вже більш жорстка риторика починає лунати з вуст достатньо терплячої пані Меркель, до цього є серйозні підстави. Хоча поки що говорити про те, чим це завершиться, зарано, тому що, по-перше, мають бути зроблені остаточні дослідження цього питання, мають бути надані відповідні матеріали розслідування Російській Федерації, вона має їх прокоментувати. І вже після того німецька сторона буде визначатись із реакцією — і своєю, і колективною реакцією всередині і ЄС, і країн НАТО”, — вважає міжнародник.
На її думку, наразі вже навіть російська сторона не виключає запровадження санкцій щодо свого проекту, на відміну від того, як це було раніше.
“Тобто, якщо раніше вони вважали, що "Північний потік-2“ все одно буде розвиватися, санкції не будуть застосовані, то на сьогодні вони оцінюють реалістичність введення санкцій 50 на 50, і вони досить стурбовані цим. Тому можна вважати, що такий прогноз є достатньо реалістичним, хоча поки що не є домінуючим сценарієм”, — каже Осмоловська.
Згадуючи коментарі українського посла в Німеччині Андрія Мельника, вона зазначила, що вірогідність таких жорстких заходів наразі є достатньо малою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Посол України у Німеччині вимагає ввести ембарго на поставки нафти і газу із Росії
“Те, що наш посол ставить такі побажання від української сторони — вони зрозумілі, оскільки ми знаємо інтереси України у цьому питанні. Ми достатньо зацікавлені в тому, щоб такі санкції були введені, і на "Північний потік-2“ передусім, і більш загального характеру. Хоча я думаю, що той масштаб, про який просить наш посол — повне ембарго на поставки енергоносіїв з Російської Федерації і абсолютне замороження відносин з РФ — це не реалістично”, — сказала вона.
Говорячи про влив отруєння Навального на стосунки Німеччини і Росії, експерт нагадала, що це вже не перший епізод, що викликав стурбованість у ФРН.
Так, у червні Федеральна прокуратура Німеччини висунула проти уряду Росії звинувачення в замовному вбивстві колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в центрі Берліна.
“Це накладається таким кумулятивним рядом, всі ці події, тому Німеччина зараз більш жорстко на це реагує — перший момент. Другий момент — була заява одразу після отруєння від пана Ішингера, який вважався прихильником підтримання діалогу з РФ, не зважаючи на всі ускладнення... Навіть в його оцінці лунали такі тенденції, як те, що зараз стратегічність відносин між Німеччиною і Росією зазнала руйнівного впливу. Третій момент, який так само потрібно брати до уваги — це те, що політична каденція пані Меркель добігає кінця, вона не планує далі залишатись у політиці, вона хотіла відійти від справ. А це означає, що вона на сьогодні є більш вільною у формулюванні своєї позиції, яка може формулюватись на принципах і цінностях, аніж на інтересах бізнес-спільноти Німеччини”, — зауважила співрозмовниця УНН.
А отже, на її думку, у цьому випадку Німеччина схильна трактувати ситуацію з Навальним як брутальне порушення норм міжнародного гуманітарного права.
“Тому вірогідність того, що позиція буде достатньо жорсткою, пані Меркель може зайняти більш жорстку позицію, є досить високою”, — додала Осмоловська.
Нагадаємо, російський опозиціонер Олексій Навальний відчув себе погано 20 серпня під час перельоту з Томська в Москву. Літак екстрено посадили в Омську, де опозиціонера госпіталізували. Він перебував у комі. Омські лікарі провели низку аналізів і прийшли до висновку, що подія не є отруєнням. 22 серпня Навального перевезли на лікування до Німеччини. Після його ввели в штучну кому. Напередодні опозиціонера вивели з коми.
Соратники Навального вважають, що він був отруєний і заявляють, що це пов’язано з його політичною діяльністю. У Кремлі заперечують причетність до інциденту з політиком.
2 вересня офіційний представник уряду Німеччини заявив, що в організмі російського опозиціонера Олексія Навального знайшли сліди отрути з групи “Новачок”.