Європейський Союз офіційно запустив проект Iris² - сузір'я захищених супутників зв'язку - підписавши дванадцятирічну концесію з консорціумом SpaceRISE. Бюджет Iris² оцінюють у 10,6 млрд євро на дванадцять років.
Передає УНН із посиланням на Еuractiv та Sud Ouest.
Деталі
Європейський проект зі створення сузір'я захищених супутників зв'язку Iris² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security via Satellites) офіційно стартував. У понеділок Європейський Союз підписав дванадцятирічну концесію з консорціумом SpaceRISE, очолюваним французькою компанією Eutelsat, іспанською Hispasat і люксембурзькою SES.
Флагманський космічний проект ЄС, наступник програм Galileo (супутникове позиціонування) і Copernicus (моніторинг клімату), Iris² передбачає створення мережі з 290 багатоорбітальних супутників, що надаватимуть послуги зв'язку до 2030 року.
Європейське угруповання супутників створить безпечний зв'язок у ключових галузях, таких як оборона, європейська дипломатична мережа, кризове управління та спостереження, а також комерційний доступ до Інтернету у разі розвитку загроз "космічної інтернет-війни".
Бюджет Iris² оцінюється в 10,6 млрд євро на дванадцять років: 6 млрд - від Євросоюзу, 4,1 млрд - від приватних інвестицій і 0,55 млрд - від Європейського космічного агентства (ЄКА). Центри управління Iris² будуть встановлені у трьох європейських країнах: Люксембурзі, Тулузі на південному заході Франції та Фучіно в центральній Італії.
У контексті Iris², Європейський Союз згадує переговори з Великобританією, Норвегією, Австралією, азіатськими країнами, такими як Японія та Південна Корея та африканськими країнами.
Доповнення
Європа намагається протистояти американській SpaceX Ілона Маска, яка "здобула фору" зі Starlink і стала одним із головних світових провайдерів супутникового інтернету. Ринок високошвидкісного просторового з’єднання, особливо корисного для обслуговування ізольованих регіонів, де немає оптичного волокна, став надконкурентним, пише Sud Ouest.