Про те, що Іран запустив процес збагачення урану на рівні 20 відсотків, повідомив 4 січня офіційний представник Тегерана Алі Рабії. За словами Борреля, це рішення Тегерана “загрожує підірвати зусилля, на яких будується поточний дипломатичний процес”. “Ми закликаємо Іран відмовитися від подальшої ескалації і негайно змінити курс”, — заявив Боррель від імені Євросоюзу.
При цьому він підкреслив подальшу прихильність ЄС віденській угоді по Ірану — так званому Спільному всеосяжному плану дій (СВПД) — і зазначив, що проблеми з його реалізацією пов’язані з одностороннім виходом США з цього договору і відновленням дії санкцій Вашингтона проти Тегерана. За словами Борреля, ЄС буде продовжувати докладати зусилля до того, щоб США повернулися до виконання угоди, а Іран знову почав дотримуватися його умови.
За даними Тегерана, Іран здатний щомісяця збагачувати до дев’яти кілограм урану до рівня в 20 відсотків. За умовами СВПД Ірану дозволено збагачувати уран до рівня не більше 3,67 відсотків. Мета цього обмеження полягає в тому, щоб не допустити створення Іраном атомної бомби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В ООН закликали Іран відмовитися від збагачення урану до 20%
Спільний всеосяжний план дій, який в 2015 році підписали Іран, США, Росія, Китай, Німеччина, Франція і Велика Британія, передбачав виконання Тегераном ряду кроків щодо обмеження його ядерної програми в обмін на скасування санкцій, введених раніше США і ЄС.
Після того як Сполучені Штати в односторонньому порядку вийшли з угоди в травні 2018 року, Тегеран відмовився виконувати частину зобов’язань в рамках СВПД. Вашингтон у відповідь посилив обмежувальні заходи щодо Тегерана і направив в близькосхідний регіон військові кораблі і бомбардувальники.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глава МАГАТЕ заявив, що СВПД з Іраном за часів Байдена — вимагатиме нової угоди
У січні 2020 року Тегеран оголосив про відмову від “останнього ключового обмеження в ядерній угоді, що стосується кількості центрифуг”, і заявив, що тепер “обмежень по роботі з ядерною програмою Ірану не залишилося”.