“Минулого місяця в Європі розпочався сезон закачки газу. Враховуючи рекордно великі залишки газу в європейських сховищах, вже в серпні ЄС може зіштовхнутися з нестачею вільних потужностей для зберігання газу. Україна може використати потенціал своїх ПСГ і запропонувати вільні потужності для зберігання газу європейськими компаніями. ПСГ мають понад 14 млрд куб. м вільних потужностей, частину яких можна „здати в оренду“ європейським трейдерам”, — повідомили в компанії.
Водночас зазначається, що для цього європейці мають бути вмотивовані транзитувати газ до українських сховищ, тобто “тарифи і умови співпраці повинні бути привабливими та простими”.
На думку авторів звіту Oxford Energy, наведену пресслужбою, Укртрансгаз та Оператор ГТС України заохочують європейських трейдерів зберігати газ в українських ПСГ, пропонуючи нижчі тарифи на транспортування і можливість зберігати газ у режимі “митного складу”, тобто без розмитнення.
До того ж, для збільшення газових потоків з Європи до України на західному українському кордоні створюють точки для проведення операцій віртуального реверсу.
Автори звіту вважають, що ці зміни можуть суттєво збільшити обсяги європейського газу в українських ПСГ влітку 2020 року, що не лише допоможе вирішити проблему перенасичення ринку в Європі, а й прискорить інтеграцію українського та європейського газових ринків.
“За оцінками британських дослідників, європейські трейдери, ймовірно, закачають в українські газосховища до кінця літа 5-6 млрд куб. м. Хоча, можливо, цей обсяг сягне 10 млрд куб. м газу”, — зазначили в компанії.
У той же час повідомляється, що в листопаді минулого року внесено зміни до постанов КМУ, а отже тепер навіть для зберігання газу в режимі “митного складу” необхідно надати митним органам “фінансову гарантію” — щонайменше 20% митної вартості розміщуваного газу.
Додатково компанії-нерезиденти мають знайти українських партнерів, що забезпечать за них митні платежі в Україні.
“Виходить, що до логістичних витрат на транспортування газу до України додадуться ще 20%. Це значно знижує рівень економічної привабливості наших ПСГ. Сподіваємось, що ми разом з Кабінет Міністрів України зможемо знайти конструктивне рішення”, — зазначають в Нафтогазі.
Нагадаємо, Оператор ГТС України очікує на рекордні показники зберігання газу цього року.