“В кінці минулого тижня (11 вересня 2020 року) Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) повідомила важливу історичну новину — жертвам нью-йоркської „схеми Понці“ повертають понад 1 мільярд доларів США — це 100% від усіх затверджених вимог постраждалих інвесторів”, — йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що справа “схеми Понці” розпочалась у 2009 році, коли CFTC подала скаргу до окружного суду США щодо незаконно привласнених коштів інвесторів. Протягом багатьох років CFTC, маючи всі необхідні повноваження фінансового регулятора, з Комісією з цінних паперів та бірж (The United States Securities and Exchange Commission, SEC) та у співпраці з правоохоронними органами відстоювали права постраждалих громадян та шукали можливості відшкодування їм втрачених коштів.
Зазначається, що цей випадок є прикладом ефективної роботи фінансових регуляторів та правоохоронців, які в праві здійснювати всі необхідні заходи задля захисту прав інвесторів на своєму ринку, виявляти шахрайські схеми та проводити діяльність щодо запобігання створенню таких фінансових пірамід.
“На жаль, в Україні через неефективне законодавство, яке не відповідає міжнародним стандартам, фінансовий регулятор не має дієвих механізмів запобіганню шахрайству на фінансовому ринку та можливості повертати гроші українцям. А саме: отримувати та обмінюватись банківською та іншою інформацією про діяльність шахраїв з правоохоронцями та іноземними фінансовими регуляторами, блокувати рахунки до рішення суду по суті справи, підтримувати прокурорів у судових процесах, тощо”, — зазначається в повідомленні.
Наголошується, що наразі готується законопроект, який повністю змінить статус українського ринку на такий, що стане абсолютно не прийнятний для діяльності аферистів. Заходи, які знайдуть відображення у законопроекті, розроблені відповідно до принципів міжнародної організації IOSCO (The International Organization of Securities Commissions). Саме повноваження по виявленню фінансових пірамід мають стати запорукою своєчасного захисту інвесторів в будь-які інструменти на фінансовому ринку.
“В законопроект мають бути закладені нові можливості регулятора щодо співпраці з правоохоронними органами, замороження грошей та активів, доступ та обмін інформацією з іноземними регуляторами з метою використання їх можливостей по поверненню грошей з інших юрисдикцій”, — йдетья в повідомленні.
Нагадаємо, СБУ блокувала фінансову піраміду, в яку тисячі людей вклали понад 250 млн доларів.