Уряд Молдови підготував план дій на випадок введення надзвичайного стану в енергетичному секторі через майбутнє припинення транзиту російського газу через Україну. 16 грудня прем'єр-міністр країни Дорін Речан планує звернутися до парламенту з проханням запровадити надзвичайний стан в енергосекторі. Про це УНН повідомляє із посиланням на NewsMaker.
Деталі
План дій на випадок надзвичайних ситуацій в енергетичному секторі Молдови передбачає, що лікарні, аеропорт, національне телебачення, а також парламент, уряд та адміністрація президента стануть "життєво важливими" установами, які не можна відключати від електрики.
"Життєво важливі споживачі - це кінцеві споживачі, яких маємо забезпечити електроенергією в пріоритетному порядку, залежно від технічних можливостей. Решту споживачів, які не входять до цієї категорії, забезпечують електроенергією на рівних і недискримінаційних умовах, наскільки це дають змогу технічні можливості операторів системи. Але їхні електромережі можуть відключити у виняткових ситуаціях в енергетичному секторі", - ідеться в проєкті.
Згідно з документом, влада складе списки життєво важливих установ. Серед них - лікарні, Національний центр догоспітальної швидкої медичної допомоги, Національний центр переливання крові, дитячі будинки, дитячі садки, об'єкти енергетики, диспетчерські центри постачальників води, газу і тепла.
Також до цього списку внесуть будівлі уряду, парламенту, адміністрації президента, МВС, міноборони, Служби інформації та безпеки, Митної служби та Генерального інспекторату з надзвичайних ситуацій. Аеропорт, "Залізниця", національне телебачення, станції енергопостачання міського електротранспорту теж не залишаться без електрики.
Уряд розгляне проєкт на засіданні 11 грудня.
Нагадаємо
Прем'єр-міністр кранїни Дорін Речан 16 грудня має намір звернутися до парламенту з проханням запровадити надзвичайний стан в енергетичному секторі у зв'язку припиненням транзитної угоди між росією та Україною 31 грудня.
Молдова отримує газ із росії за контрактом, який діє до кінця жовтня 2026 року. З осені 2022 року "Газпром" обмежив постачання газу до 5,7 млн кубометрів газу на добу, що значно менше, ніж споживання Молдови в зимовий період. У підсумку з кінця минулого року весь російський газ відправляють у Придністров'я, де його використовують для генерації електроенергії на Молдавській ГРЕС, а решту - для побутових потреб.
Наприкінці листопада міністр енергетики Віктор Парліков зустрівся в санкт-петербурзі з главою "Газпрому" олексієм міллером і обговорив постачання газу в Молдову після припинення транзиту через Україну. Після він повідомив, що "Газпром" готовий постачати газ у Придністров'я за альтернативним маршрутом у разі припинення транзиту через Україну. Однак російська сторона дала зрозуміти, що це питання пов'язане з виплатою історичної заборгованості Moldovagaz. Молдова визнає результати міжнародного аудиту, який показав, що борг - $8,6 млн. Російська сторона не згодна з висновками.
Міністр підкреслив, що ризик газової кризи на Лівому березі Дністра залишається цілком реальним.
З 1 січня транзит російського газу через Україну припиниться - Міненерго04.12.24, 15:45