Деталі
За даними видання, в ході особистих зустрічей з главою британського уряду намір торкнутися цієї теми матимуть як глава Євроради Шарль Мішель і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен, так і канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Франції Емманюель Макрон.
Причиною чергового загострення відносин Сполученого Королівства з континентом є складна ситуація, що склалася навколо протоколу по Північній Ірландії, укладеного в рамках угоди про вихід Сполученого Королівства зі складу ЄС. Велика Британія заявляє про готовність в односторонньому порядку переглянути одне з положень документа, щоб не допустити перебоїв з поставками продовольства до Північної Ірландії. Євросоюз, зі свого боку, готовий відповісти на такий крок торговими санкціями, а спроби сторін знайти рішення, яке влаштувало б і Лондон, і Брюссель, поки не дають результатів.
Північноірландське питання і Brexit
Згідно торговельній угоді, укладеній в грудні минулого року між ЄС і Великою Британією, Північна Ірландія, яка покинула Євросоюз в складі Сполученого Королівства, залишилася частиною митної території ЄС. Цей подвійний статус дозволив уникнути появи кордону між Ольстером і Республікою Ірландія, що входить в ЄС, проте зажадав ввести контрольні процедури в північноірландських портах для транспортування ряду товарів з інших частин Сполученого Королівства.
Забезпечити прозорість кордону на острові Ірландія було необхідно, щоб зберегти Белфастську угоду 1998 року, яка поклала край збройному протистоянню між протестантами-лоялістами і католиками-націоналістами в Північній Ірландії. Угода з ЄС передбачала, що на першому етапі для доставки в Ольстер кожної з категорій продуктів діятиме пільговий період, що дозволяє британським постачальникам уникати оформлення митних фітосанітарних сертифікатів. У березні уряд Великої Британії в односторонньому порядку продовжив дію цього режиму щодо ряду товарів тваринного походження і в цьому місяці може зробити це знову.
Британська влада були змушена змінити умови угоди під тиском з боку підприємців, які попереджають про можливі перебої з поставками через необхідність заповнювати митні декларації і проходити додаткові інспекційні перевірки, що загрожує порожніми прилавками магазинів Ольстера. Єврокомісія у відповідь на цей крок запустила юридичну процедуру проти Великої Британії за порушення угоди про Brexit.
Контекст
Дискусії між ЄС і Великою Британією навколо протоколу з новою силою загострилися в кінці травня в зв’язку з тим, що 30 червня закінчиться пільговий період, який звільняє від оформлення ряду фітосанітарних документів постачальників охолодженого м’яса. Лондон, побоюється дефіциту м’ясної продукції в північноірландських супермаркетах, готовий знову піти на продовження пільгового режиму, в той час як Брюссель закликає дотримуватися положень протоколу. Суперечки навколо поставок м’яса між Великобританією і Євросоюзом отримали в британській пресі назву “сосисочної війни”.
У середу представник Джонсона по Brexit і міжнародній політиці Девід Фрост провів переговори із заступником глави Єврокомісії Марош Шефчовичем з питання протоколу по Північній Ірландії. За підсумками зустрічі, що тривала 3,5 години, він заявив, що сторони поки не прийшли до компромісу.