sohodni-pochynaie-pratsiuvaty-reiestr-zbytkiv-dlia-ukrainy-rozpovidaiemo-yak-vin-pratsiuvatyme-ta-khto-mozhe-podaty-zaiavu

Сьогодні починає роботу Реєстр збитків для України: розповідаємо, як він працюватиме та хто може подати заяву

 • 467999 переглядiв

2 квітня має почати прийом заявок Реєстр збитків для України, створений за участі міжнародної спільноти. УНН розповідає що це за Реєстр, на яких підставах він діятиме, як подати заяву та чи означатиме така заява отримання компенсації.

RD4U – так скорочено позначають Реєстр вже має свій сайт -https://rd4u.coe.int/uk/home.

Що таке RD4U

Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України є системою обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат та шкоди, заподіяних агресією Російської Федерації проти України. У Реєстрі також зберігатимуться докази, якими будуть обґрунтовані ці вимоги.

Про створення Реєстру було оголошено на IV Саміті глав держав та урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк'явіку 16-17 травня 2023 року.

Реєстр було створено під егідою Ради Європи.

Фізично Реєстр розташований в м. Гаага (Королівство Нідерландів).

2 квітня 2024 року RD4U офіційно відкриє процес подання заяв про відшкодування збитків, втрат або шкоди, завданих російською агресією проти України.

Історичне відкриття відбудеться в Гаазі в рамках міністерської конференції "Відновлення справедливості для України" в присутності Генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович Бурич, керівників міжнародних організацій, міністрів та високопосадовців з понад 60 держав, що підкреслить глобальну підтримку України в її прагненні до справедливості та репарацій.

На сьогоднішній день до Реєстру приєдналися 43 держави та Європейський Союз. Всього Реєстр налічує- 40 Учасників та 4 Асоційованих члена.

 Учасники Реєстру мають повне право членства, включаючи право голосу на Конференції Учасників, і зобов'язуються робити щорічні внески до бюджету Реєстру.

 Асоційовані члени не мають зобов'язань здійснювати щорічні внески та не мають права голосу на Конференції, але можуть брати участь у ній та робити письмові та усні заяви. Асоційовані члени заохочуються робити добровільні внески до бюджету Реєстру. Якщо Асоційований член робить внесок, еквівалентний його оціненому внеску, якби він був Учасником, він має повне право голосу на відповідний фінансовий рік.

Реєстр є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд. 

Які основні завдання RD4U

Завданням Реєстру є приймання та опрацювання заяв і пов'язаних з ними доказів. Це включає в себе категоризацію, класифікацію та систематизацію цих заяв на основі певних критеріїв. Рада Реєстру оцінює заяви та визначає їхню прийнятність. Прийнятні заяви вносяться до Реєстру для подальшого їх розгляду та оцінки.

Хто може подати заяву

Усі фізичні та юридичні особи, а також держава Україна (включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також підприємства, що перебувають у державній власності або під контролем держави), можуть подавати заяви до Реєстру, якщо їхні заяви відповідають критеріям прийнятності.

Очікується, що спочатку процес подачі заяв буде відкрито для однієї категорії заяв, а саме щодо пошкодженого та знищеного житлового нерухомого майна. Також очікується, що пріоритет надаватиметься заявам пов'язаним з об'єктами критичної інфраструктури України.

Як проводиться розрахунок збитків для постраждалих від війни підприємств: експерти розповіли подробиці25.05.23, 12:27 • [views_867135]

Які заяви можуть бути внесені до Реєстру

Загалом, для того, щоб  заяви були внесені до Реєстру, вони повинні стосуватися збитків, втрат або шкоди, які:

  • були завдані 24 лютого 2022 року або пізніше;
  • були завдані на території України, в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи територіальні води;
  • були спричинені міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.

Рада Реєстру прийняла рішення, що категорії, як очікується, включатимуть заяви, пов'язані з

  • втратою життя, катуваннями та сексуальним насильством, а також тілесними ушкодженнями;
  • вимушеним переміщенням та примусовим переселенням осіб;
  • втратою майна та доходів, а також з іншими видами економічних втрат;
  • пошкодженням критичної інфраструктури та інших державних об'єктів;
  • пошкодженням об’єктів історичної та культурної спадщини;
  • шкодою навколишньому середовищу; та
  • іншими категоріями, визначеними Радою.

Куди подавати заяву

Творці Реєстру обіцяють, що для подання заяв фізичні особи можуть використовувати вебпортал електронних послуг Дія, в тому числі мобільний додаток Порталу Дія (Дія). Очікується, що такий підхід забезпечує спрощений та доступний спосіб подання заяв до Реєстру.

Матеріальна компенсація збитків

Важливо розуміти, що Реєстр не є судом, трибуналом, компенсаційною комісією або компенсаційним фондом. Він не розглядатиме заяви, що надходять до нього, по суті, не оцінюватиме їхню вартість і не призначатиме жодних виплат. Ці функції виконуватиме міжнародний компенсаційний механізм, який буде створено в майбутньому. Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму. Роботу над створенням компенсаційного механізму вже розпочато, і мандат Реєстру включає в себе сприяння цій роботі.

Після створення компенсаційного механізму робота Реєстру продовжиться в рамках нової структури, і всі внесені до нього заяви та докази будуть передані до неї.

Адміністратори Реєстру очікують щонайменше 6-8 мільйонів заяв, можливо, до 10 мільйонів. 

На сьогодні не встановлено жодного обмеження строків для подання заяв, оскільки агресія Російської Федерації проти України все ще триває, і шкода завдається щодня. Згодом, Рада Реєстру може визначити розумні строки для подання заяв та/або визначити дату, з якої Реєстр буде закритий для подання заяв.

Олена Архіпова

Війна

    Популярні

    Новини по темі

    Росіяни обстріляли 8 міст і селищ на Запоріжжі

     • 30442 переглядiв

    На фронті відбулося 71 бойове зіткнення – Генштаб

     • 31304 переглядiв

    Українська ППО вночі збила 9 із 10 "шахедів" – Генштаб

     • 104866 переглядiв

    Авіація Сил оборони завдала 8 ударів по ворогу – Генштаб

     • 24664 переглядiв