"Щорічно 600 млн чоловік захворюють в результаті вживання неякісних продуктів харчування. Хвороби харчового походження є серйозною загрозою здоров'ю людини і економіці. У бідних країнах і країнах із середнім рівнем розвитку збиток від наслідків отруєнь оцінюється в 100 млрд доларів на рік. Від діарейних захворювань, що передаються через харчові продукти і воду, щорічно вмирають два мільйони людини. Контоменанти харчових продуктів, наприклад шкідливі паразити, бактерії, віруси, пріони, хімічні або радіоактивні речовини, викликають понад 200 хвороб, починаючи з інфекційних і закінчуючи онкологічними", - цитує організація інформацію ВООЗ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генсек ООН назвав пріоритети організації на 2019 рік
При цьому в ООН додали, що з огляду на глобальні масштаби цієї проблеми, в грудні 2018 року в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку делегати 73-й сесії Генасамблеї проголосили 7 червня Всесвітнім днем безпеки харчових продуктів.
Її автори підкреслили, що продовольчий виробничо-збутовий ланцюжок став значно складнішим, і будь-які негативні інциденти, пов'язані з продовольством, можуть мати серйозні наслідки для здоров'я населення, торгівлі і економіки в усьому світі.
Нагадаємо, протягом останніх чотирьох років кількість спалахів харчових отруєнь в українських дитсадках і школах зросла в 17 разів.