"Мінекономіки оприлюднило звіт за результатами обстеження закладів загальної середньої освіти у рамках реформування системи шкільного харчування… Так, на початку цього року Мінекономіки спільно з МОН, МОЗ та за участі органів місцевого самоврядування, місцевих фахівців у сферах освіти, медицини та безпечності харчових продуктів було проведено комплексне обстеження шкіл майже на всій території України. Всього було обстежено 500 міських та сільських шкіл, у яких навчається понад 300 тис. учнів. Метою обстеження було виявлення всіх проблемних аспектів на ланцюжку від виробника харчових продуктів до отримання учнем готової страви", - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що під час обстеження перевіряли підходи до організації харчування, наявність дієтичних столів, стан дотримання вимог безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, стан приміщень та обладнання, рівень забезпечення гарячим харчуванням.
Вказано, що у результаті обстеження закладів виявлено низку ключових проблем, зокрема:
▪️ відсутність харчування для дітей з особливими харчовими потребами (дієтичні столи);
▪️ низька динаміка запровадження та використання системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках;
▪️ наявність зношеного та застарілого обладнання;
▪️ низький рівень обізнаності щодо повноцінного харчування;
▪️ недостатній рівень знань у частині закупівлі харчових продуктів.
Повідомляється, що наступним кроком є реалізація заходів, направлених на вирішення цих проблем, а саме:
▪️ удосконалення нормативно-правової бази, у тому числі щодо норм харчування;
▪️ створення належних умови для безпечного та якісного харчування;
▪️ оновлення та модернізація харчоблоків;
▪️ проведення просвітницької роботи щодо повноцінного харчування.
"Наразі Мінекономіки завершує розробку низки документів, які спрямовані на реалізацію Плану заходів з реформування системи шкільного харчування, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 року", - вказано у повідомленні.
Зазначається, що зокрема завершують роботу з:
▪️ розробки методології щодо особливостей здійснення закупівель у сфері організації харчування у закладах освіти;
▪️ розробки методичних настанов щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах НАССР для закладів освіти;
▪️ розробки гігієнічних вимог до харчоблоків закладів загальної середньої освіти.
Нагадаємо, восени 2019 року Олена Зеленська розповіла, як хоче покращити харчування у шкільних їдальнях. Також школярі поскаржились їй на харчування у школах.
У серпні стало відомо, що перша леді України разом з командою фахівців розробила план заходів щодо осучаснення харчування в українських школах.