Очільниця Агентства з розшуку і менеджменту активів Олена Дума постійно наголошує на необхідності наповнення державного бюджету від передачі в управління або реалізації активів. Однак, попри гучні заяви, реальні результати роботи АРМА різняться від заявлених: сумнівні процедури відбору управителів, низька прозорість і незрозумілі рішення можуть свідчити про серйозні системні проблеми, пише УНН.
Деталі
Основна функція АРМА полягає в організації здійснення заходів, пов’язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами. Останнє передбачене шляхом передачі активів управителю, якого оберуть на конкурсі на платформі Prozorro (Прозорро). Ще є варіант, що управителя може визначити Кабінет міністрів, але це лише для незначної кількості активів зі спеціального переліку.
Згідно з інформацією, доступною на офіційному сайті АРМА, за час каденцї Олени Думи не укладено жодного договору управління активами з юридичною особою чи ФОП, відібраних на підставі конкурсного відбору управителя, проведеного на Prozorro (Прозорро).
Водночас з аналізу закупівель послуг з управління на Prozorro (Прозорро) вбачається, що Агентство з 27 жовтня 2023 року (момент оголошення першого конкурсу на управителя за керівництва Думи) уклало цілих сім договорів на управління активами, та навіть не оприлюднило зазначену інформацію на офіційному сайті в розділі "Управителі активами". Цікаво, чому? Можливо, соромляться колосальних успіхів від управління за цими сімома договорами.
Серед об’єктів, які передали в управління за договорами - суховантажне судно "EMMAKRIS III", 434 залізничні вагони, нежитлові приміщення у Києві, три об’єкти нерухомого майна у Львові, а також корпоративні права Овруцького щебеневого заводу.
Особливої уваги заслуговує передача 100% корпоративних прав і активів Овруцького щебеневого заводу. Заявлена вартість цього майна перевищує 340 мільйонів гривень, проте гарантований платіж від управителя становить лише 47 753 грн на місяць. Управителем стала компанія ТОВ "Тамерлан-1", яка має статутний капітал усього 1300 гривень.
Аналіз тендерної документації викликає серйозні запитання:
● Відсутність вимог до досвіду управління подібними активами - в управління передали 100% корпоративних прав і нерухоме та рухоме майно загальною кількістю 355 одиниць, зокрема дуже специфічне обладнання, а саме кар’єрні самоскиди, бульдозери, кар’єрні навантажувачі, специфічна кар’єрна техніка і багато чого іншого. Робота на такому обладнанні відповідно до вимог діючого законодавства потребує спеціальних навиків та отримання дозвільних документів індивідуально на певного працівника, тобто не кожен має право управляти кар’єрним самоскидом. Натомість у тендерній документації взагалі не передбачено вимоги щодо наявності в учасника будь-якого досвіду роботи на такому обладнанні.
● Мінімальні кадрові вимоги - потрібно лише три працівники, один із яких повинен мати технічну освіту.
● Відсутність матеріально-технічної бази для роботи з кар’єрним обладнанням.
За даними Опендатабот, у 2023 році у ТОВ "Тамерлан-1" був тільки один працівник, усі інші працівники прийняті на роботу під час конкурсу. Також у компанії, уже під час конкурсу, змінився керівник. Окрім того, у день оголошення конкурсу компанія мала КВЕД, пов'язаний із монтажем систем водопостачання, але згодом змінила його на розробку кар’єрів. Це дозволило формально відповідати вимогам конкурсу, хоча фактичного досвіду у сфері видобутку корисних копалин компанія не мала.
Однією з найважливіших складових роботи АРМА є платформа Prozorro (Прозорро), яка покликана забезпечувати відкритість і чесність відбору управителів. Однак описані випадки свідчать, що система працює як ширма для потенційних махінацій. Так, з власних джерел УНН стало відомо, що як мінімум по трьох закупівлях не підписані акти приймання-передачі, що ускладнює контроль за виконанням умов.
АРМА має ключову роль у збереженні арештованого майна, проте непрозорість у діяльності агентства шкодить як його репутації, так і державному бюджету.
Раніше УНН аналізував три гучні закупівлі АРМА, до яких виникає дуже багато запитань. Детальніше читайте за посиланням.