“Аудит допоміг встановити, що на сьогодні рівень забезпечення місцевих загальних судів необхідними площами становить лише 50 відсотків. У приміщеннях деяких судів немає достатньої кількості кабінетів суддів, залів судових засідань, нарадчих кімнат, приміщень конвою та камер для підсудних, судових розпорядників, кімнат для прокурорів та адвокатів, свідків тощо”, — йдеться у повідомленні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повноваження Рахункової палати можуть розширити — Павелко
Зокрема, суди забезпечені камерами для підсудних лише на 25 відсотків загальної потреби, а приміщеннями для конвою — на 75 відсотків. Крім того, жодне приміщення місцевих загальних судів повною мірою не обладнане для доступу маломобільних груп населення відповідно до чинних норм.
У Звіті відзначається, що виділені з державного бюджету протягом 2017 — I півріччя 2018 року ДСА та її територіальним управлінням бюджетні кошти на заходи, спрямовані на створення належних умов для здійснення правосуддя (понад 1,4 млрд грн), забезпечили, у порівнянні з минулими роками, позитивні результати, в частині проведення ремонтів та реконструкцій частини приміщень.
Водночас під час аудиту виявлені факти неефективного та з порушенням чинного законодавства використання бюджетних коштів територіальними управліннями ДСА через неналежний внутрішній контроль. Зокрема, частина коштів неефективно використана при придбанні техніки, будівельних матеріалів, оплаті послуг з поточного ремонту, робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні з’явиться Вищий суд з питань інтелектуальної власності
Оплату фактично невиконаних завищених обсягів робіт та наданих послуг виявлено в територіальних управліннях ДСА на суму понад 1,1 млн грн, з яких за результатами аудиту усунено порушень на понад 874 тис. гривень.
Внаслідок недотримання принципів здійснення закупівель, встановлених статтею 3 Закону України “Про публічні закупівлі”, територіальним управлінням ДСА України в Київській області неекономно використано понад 483 тис. грн бюджетних коштів на придбання обладнання, будівельних матеріалів та комп’ютерної техніки. Це територіальне управління закуповувало матеріальні цінності за ціною, що в 3-6 разів перевищувала їх ринкову вартість.
Крім того, не всі місцеві загальні суди забезпечені охороною підрозділами Національної поліції та Національної гвардії. У Рахунковій палаті відзначають, що відтермінування початку виконання Службою судової охорони покладених законодавством повноважень створює суттєві ризики при забезпеченні охорони та підтриманні громадського порядку в судах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, як обиратимуть суддів Вищого антикорупційного суду
Про результати аудиту буде повідомлено Верховну Раду України та Уряд.
Нагадаємо, в Україні не працюють 7 судів через відсутність суддів. Раніше голова Ради суддів України Олег Ткачук повідомляв, що в Україні не працює 22 суди.