ne-mozhna-pryity-v-likarniu-zdaty-krov-i-buty-vpevnenym-shcho-raku-nemaie-likar-onkoloh-rozpoviv-pro-vazhlyvist-rannoi-diahnostyky-onkozakhvoriuvan

Не можна прийти в лікарню, здати кров і бути впевненим, що раку немає: лікар-онколог розповів про важливість ранньої діагностики онкозахворювань

 • 190616 переглядiв

Рання діагностика онкологічних захворювань може стати вирішальним фактором для успішного лікування, особливо при виявленні на початкових стадіях. Про це розповів в ексклюзивному коментарі УНН розповів лікар-онколог Андрій Гардашніков.

"Скринінг – це обстеження здорових людей без скарг, з певних груп ризику на певні хвороби, в онкології – на новоутворення… Якщо ми кажемо саме про проведення скринінгу, який є в рекомендаціях і який має докази ефективності, наприклад, по тому ж раку молочної залози, мамографія – у певному віці жінкам її проводять, то це дуже важливо. Те саме й щодо визначення ранньої діагностики раку шийки матки – це дуже важливо", - наголосив Гардашніков.

Він підкреслив, що, на відміну від тестів на онкомаркери, які пацієнти часто призначають собі самостійно, і які без призначення лікаря не є показовими й правдивими, скринінг є дієвим методом для оцінки здоровʼя.

"У нас просто в народі, наприклад, дуже люблять прийти і замовити онкомаркери – давайте я здам аналізи на всі види раку, щоб знати… на жаль, такої достовірності ці аналізи на онкомаркери зазвичай не мають, і вони мають призначатися саме лікарем. Тобто не можна прийти в якусь лікарню, замовити набір якихось лабораторних аналізів і просто здати кров і бути впевненим, що жодного раку немає. Це так не працює", - підкреслив Гардашніков.

Лікар-онколог наголосив, що у разі ранньої діагностики хвороби лікування стає значно ефективнішим і доступнішим. "У нас, на жаль, немає такого обстеження, яке б гарантувало раннє виявлення (раку – ред.), це також дуже важливо обговорити, щоб не було нерозуміння у тих людей, у яких не виходить виявити ці хвороби на ранніх стадіях. Це не завжди є виною самого пацієнта, далеко не завжди. Але якщо у нас дійсно виходить виявити онкологічні хвороби на ранніх стадіях, то статистично лікування на ранніх стадіях є більш ефективним, набагато частіше є ремісія, набагато частіше є довготривалі ремісії - тобто вони дозволяють людям жити, і частіше є більш доступним лікування", - пояснив він.

Як приклад Гардашніков навів лікування метастатичного раку. За його словами, воно дороге, і зазвичай сучасні методи лікування, такі як імунотерапія, держава не покриває. Лікування ранніх стадій різних злоякісних утворень найчастіше, за словами лікаря, більш доступне.

Щодо скринінгових програм, Гардашніков зазначив, що деякі із них фінансуються державою та доступні для пацієнтів безплатно. "Мені здається, що або більшість, або навіть все, що входить саме в скринінг, можливо впровадити саме за кошти держави. Навіть коли ми кажемо про скринінг раку легень і про КТ – це також можливо. Єдине, що це не зробиш швидко. Навряд чи прийде пацієнт, скаже, що я хочу на КТ зі скринінгом і йому скажуть – завтра приходьте і зробимо. Скоріше за все, це буде планово, через електронне направлення, через тижні чи місяці, але в питанні скринінгу це зазвичай не термінова історія, так що там можна почекати", - зазначив лікар-онколог.

Додамо

Одним із прикладів того, як держава дбає про здоровʼя своїх громадян, є програма, яка діє для жителів Броварської територіальної громади. Місцева влада запровадила програму "З турботою про кожного" на 2024-2026 роки, яка спрямована на забезпечення соціального захисту та медичної підтримки найбільш вразливих верств населення.

У межах програми проводиться регулярна діагностика для раннього виявлення онкологічних захворювань. Зокрема жителям громади доступні такі обстеження:

  • цитологічний скринінг раку шийки матки (рідинний ПАП-тест) та ВПЛ-тестування для жінок від 21 року;
  • скринінг раку молочної залози та яєчників для жінок від 30 років;
  • скринінг раку щитоподібної залози за направленням лікаря;
  • урологічний скринінг для діагностики раку простати для чоловіків від 35 років.

Ці обстеження громадяни України, які зареєстровані і проживають на території Броварської громади, можуть проходити безплатно раз на рік.

Окрім того, у Броварській громаді діють ще кілька важливих медичних програм, спрямованих на підтримку здоров'я громади, зокрема, пільгових категорій населення. Директор Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов в ексклюзивному коментарі УНН розповів, що однією з ключових програм є забезпечення пільгових категорій населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), безплатними ліками та медичними засобами.

Окрім того, значні кошти місцева влада Броварів спрямовує на підтримку пацієнтів з онкологією, які проживають у громаді. Лікарня забезпечує їх безплатними хіміотерапевтичними препаратами, які є дорогими, оскільки всі компоненти іноземного виробництва.

Мер Броварів Ігор Сапожко в ексклюзивному коментарі УНН наголосив, що такі програми важливі для забезпечення здоров'я та добробуту жителів громади. Він додав, що міська влада буде продовжувати підтримувати ці ініціативи, попри обмежений бюджет.

"Ми розуміємо, наскільки важливими є ці програми для наших громадян, особливо для тих, хто потребує постійної медичної підтримки. Програми безкоштовного забезпечення ліками, підтримка онкопацієнтів та профілактика онкозахворювань - це життєво необхідні ініціативи, і ми робимо все можливе, щоб зберегти їх навіть у складних умовах. Піклування про здоров'я мешканців нашої громади залишається нашим пріоритетом", - зазначив Сапожко.

Популярні

Новини по темі

Україна отримає ракети ППО Frankenburg Technologies для випробувань

 • 33910 переглядiв

Бійка в ресторані Полтави: фігурантам повідомили про підозру

 • 16362 переглядiв

ТЦК про заяву Стерненка про його розшук: направлений на ВЛК

 • 24734 переглядiв

Оборонний альянс НАТО розглядає створення бази у Фінляндії

 • 16571 переглядiв