naslidki-lokdaunu-ochikuvannya-biznesu-strimko-pogirshilisya-na-pochatku-roku

Наслідки локдауну: очікування бізнесу стрімко погіршилися на початку року

 • 17887 переглядiв

"Бізнес суттєво погіршив оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності у відповідь на підсилення карантинних заходів на тлі традиційного зниження ділової активності на початку року", - вказали у НБУ.

Деталі

Про песимізм бізнесу свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховує Національний банк на щомісячній основі. Так, за січень 2021 року він становив 37,6 порівняно з 45,5 в грудні. Очікування підприємств перебувають на рівні нижче рівноважного значення (50 пунктів) одинадцятий місяць поспіль, з березня 2020 року.

"У січні підприємства всіх секторів, залучених до щомісячного опитування, суттєво погіршили очікування щодо результатів своєї діяльності", - вказали у Нацбанку.

Підприємства сфери торгівлі, як вказано, найсильніше відчули наслідки посилення протиепідемічних обмежень на тлі традиційного зниження активності у перший місяць року. Вони стрімко погіршили свої очікування щодо обсягів товарообороту та економічних результатів, додали у НБУ.

Підприємства сфери послуг, як зазначається, також посилили негативні оцінки своїх економічних перспектив, очікуючи через запровадження локдауну скорочення обсягів як наданих послуг, так і нових замовлень.

Тривало погіршення оцінок підприємств промисловості. Промисловці значно погіршили очікування щодо обсягів виготовленої продукції та кількості нових замовлень, а також оцінки запасів та цін на сировину та матеріали.

Найнижчі оцінки залишаються в підприємств будівництва (будівництва житла). Будівельники очікують на стрімке скорочення обсягів будівництва та нових замовлень з одночасним зростанням вартості послуг підрядників та погіршенням їх доступності.

Підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі зростання цін на сировину та цін постачальників, а також налаштовані на подальше зменшення чисельності своїх працівників.

Довідка. Щомісячне опитування підприємств проводилося з 5 січня до 25 січня 2021 року. В опитуванні взяли участь 202 підприємства. Результати опитувань відображають лише думку респондентів-керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Що було раніше

З 8 по 24 січня в Україні діяв жорсткий карантин - з низкою додаткових обмежень, у тому числі стосовно сфер торгівлі та послуг.

У соцмережах піднялася хвиля критики з приводу заборони на продаж деяких товарів у супермаркетах у межах жорсткого карантину з 8 по 24 січня - зокрема, щодо шкарпеток та колгот, канцелярії та побутової хімії та ін. У МОЗ заборони пояснювали намаганням зменшити скупчення людей.

У Мінекономіки прогнозували, на тлі карантину “вихідного дня” у листопаді 2020 року та введення чергового локдауну у січні 2021 року, "враховуючи зменшення запасу міцності більшості видів економічної діяльності (особливо сфери послуг) та виснаженість економіки постійними коливаннями та змінами умов функціонування протягом 2020 року", за підсумком І кварталу 2021 року падіння ВВП до 3%.

Українські Національні Новини

Економіка

    Популярні

    Новини по темі

    Програма "5-7-9": бізнес взяв дешевих кредитів на 19,7 млрд грн

     • 12916 переглядiв

    У ЮНІСЕФ застерегли від зупинки реформи інтернатів в Україні

     • 13252 переглядiв

    Убивство Ноздровської: Россошанському продовжили арешт

     • 24507 переглядiв