Ця справа розслідувалася з 2018 по 2021 рік, обвинувачення пред’явлено трьом особам. Як зазначають в бюро, встановлено начебто ухилення від сплати податків службовими особами “Оптимумспецдеталь” під час поставок товарів державному концерну “Укроборонпром”. Серед обвинувачених Андрій Рогоза та Віталій Жуков. Втім, останньому кримінальне провадження НАБУ не стало на заваді подальшій співпраці з “Укроборонпром”. Як пояснили в державному концерні, НАБУ їх не попереджало про ризики роботи з Жуковим.
Зазначимо, що загалом у жовтні НАБУ направило до суду всього п’ять кримінальних проваджень:
- справу “Оптимумспецдеталь”
- хабар суддям у розмірі 6 тисяч доларів
- хабар 12 тисяч доларів голові обласної ради від гендиректора перинатального центру
- передача 25 тисяч доларів як частини хабара в.о. начальника одного з територіальних управлінь Держгеокадастру
- зловживання службовим становищем директора філії “ДПЗКУ” на суму 14,7 млн грн
Тож, “великою рибою” НАБУ не змогло похизуватися і на цей раз.
Наприклад, СБУ, яку хочуть реформувати і позбавити економічного напрямку діяльності, і те виявляє куди більші хабарі. У листопаді там повідомили про викриття в одній з районних рад Київської області схеми вимагання грошей у громадян за вирішення земельних питань і затриманням на хабарі у 45 тис. дол. посередника чиновників.
До теми
Діяльність НАБУ в Україні називають безрезультативною. Розчаровані і самі західні партнери. Європейський аудитор Юхан Партс заявив, що в Євросоюзі немає країн, масштаби корупції в яких були б такими ж, як в Україні. За підсумками аудиту допомоги ЄС Україні, фахівці прийшли до висновку, що підтримка Євросоюзом реформ в Україні по боротьбі з корупцією малоефективна.
У 2019 році директор НАБУ Артем Ситник був внесений до реєстру корупціонерів, проте продовжив очолювати антикорупційне бюро. Його першого заступника Гізо Углаву неодноразово звинувачували в підіграванні інтересам Саакашвілі і використанні ресурсів бюро, але він так само продовжує займати свою посаду.
За останні 5 років рівень довіри українців до НАБУ знизився вдвічі (з 35% до 16%). Більше, ніж НАБУ, українці довіряють усім іншим правоохоронним органам: СБУ, прокуратурі та поліції.