kozhna-vosma-sprava-nabu-ta-sap-zavershylasia-u-sudi-vypravduvalnym-vyrokom-tinovyi-zvit

Кожна восьма справа НАБУ та САП завершилася у суді виправдувальним вироком – тіньовий звіт

 • 185902 переглядiв

Кожна восьма справа, що потрапляє до суду від детективів Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), завершується виправдувальним вироком. Такі дані містяться у Тіньовому звіті до розділу 23 "Правосуддя та фундаментальні права" Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році, підготовленому коаліцією громадських організацій, передає УНН.

Деталі

Тіньовий звіт свідчить про суттєві проблеми в українській системі антикорупційного правосуддя. Так, у 2024 році ВАКС ухвалив 31 обвинувальний вирок (засуджено 40 осіб) та чотири виправдувальні вироки (виправдано п’ять осіб).

Основною проблемою у звіті називають неякісну доказову базу детективів НАБУ та прокурорів САП, що і призводить до виправдання підсудних. Наводяться приклади, коли детективи незаконно збирали докази і вони не були прийняті в суді або взагалі не мали доказів.

Також у звіті акцентовано на значній кількості кримінальних проваджень НАБУ, частина з яких не є пріоритетними. Щороку навантаження на ВАКС  зростає і, як наслідок, збільшується термін розгляду справ. У середньому розгляд однієї справи з ухваленням вироку зараз становить 517 днів. Максимальний термін сягнув 1684 дні або майже 5 років.

Додамо

Громадськість вже неодноразово звертала увагу на те, що НАБУ витрачає державні ресурси та час на справи, які не є критично важливими та мають сумнівну судову перспективу.

Так, представниця Ради громадського контролю (РГК) НАБУ у кадровій комісії Катерина Даценко виступила з гучною заявою про низьку ефективність детективів у розслідуванні корупції у сфері оборони. За її словами, з початком повномасштабної війни очікувалося значне зростання кількості справ про корупцію в оборонній сфері. Проте на сьогодні ведеться лише 48 кримінальних проваджень, у яких підозри повідомлено лише 7 особам.

На тому, що НАБУ витрачає час та ресурси на справи з сумнівною перспективою, наголошували і міжнародні експерти, які оцінювали роботу детективів.

Наочним прикладом є справа проти ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна. Майже три роки було витрачено на розслідування цієї справи, в якій врешті ВАКС постановив виправдувальний вирок.  До слова, жодних публічних вибачень перед Омеляном та покарання за незаконне притягнення його до кримінальної відповідальності ані детективи НАБУ, ані прокурори САП не понесли.

Схожа історія може повторитися зараз  з ексміністром Миколою Сольським, якого  НАБУ та САП у травні публічно звинуватили у привласненні землі. Йдеться не про те, що сам Сольський заволодів землею, а про те, що він допомагав бійцям АТО оформлювати земельні ділянки, які, на думку детективів, мали б дістатися іншим особам, зокрема бути виставленими на аукціони Фонду держмайна з продажу землі.

Цій історії вже вісім років, розумні терміни слідства давно вичерпані, проте детективи вирішили оголосити підозри цьогоріч. У найближчих планах - допит майже півтори тисячі бійців АТО.

Паралельно з цим НАБУ нещодавно переймалося внутрішніми суперечкам з вже колишнім своїм першим заступником бюро Гізо Углавою, звинувачуючи його у порушеннях під час виконання прямих обовʼязків. Углава своєю чергою заявив, що НАБУ політично заангажований орган, який перебуває під впливом сторонніх осіб. Деталі скандалу тут.

Лілія Подоляк

Політика

    Популярні

    Новини по темі

    Маврикій закриває всі соцмережі напередодні виборів

     • 20226 переглядiв

    Помер брат Героя України Дмитра Коцюбайла

     • 18260 переглядiв

    Найцікавіші культурні події Києва: куди сходити до кінця осені

     • 23650 переглядiв

    Ракетний удар по Харкову: щонайменше двоє людей поранені

     • 41526 переглядiв