khto-taki-okuliarysty-i-chomu-vony-potribni-v-ukraini-rozpovidaie-likar

Хто такі окуляристи і чому вони потрібні в Україні? Розповідає лікар

 • 142160 переглядiв

В Україні є проблема з підготовки фахівців по індивідуальному протезуванню - окуляристів. Про це журналісту УНН повідомив лікар-офтальмолог, доктор медичних наук, професор Сергій Риков та розповів про особливості створення протеза ока.

Лікар розповів, що з початком повномасштабної війни зросла кількість комбінованих травм обличчя з ушкодженням ока. Однак, лікарі роблять все від них залежне аби зберегти очі. Та, на жаль, є випадки коли це неможливо.

"В основному ми зберігаємо око, в 95% зберігаємо око, й серед тих 95% можливо більше половини людей залишається з зором. А частина людей мають запальні захворювання й доводиться видаляти око. Але не просто видаляти, ми робимо пластично-оперативні втручання. Залишаємо саму капсулу ока, імплантуємо туди спеціальний протез, робимо кульку так, щоб протез ока плавав й однаково візуально виглядав, як друге око", - сказав Риков.

Риков зазначив, що є штучні протези очей з кріолітового скла.

"На сьогодні є штучні протези з кріолітового скла. Це, наприклад, скло мурано, з якого роблять чудові прикраси. Це ідеальне скло, воно таке біле, мутне. З нього роблять білкову оболонку, а райдужку роблять використовуючи спеціальні кольори фарб, але покривають рогівку із кришталю сваровські. Тому штучне око - це дуже творчий, художній витвір. Крім того, це індивідуальне протезування", - розповів Риков.

Лікар-офтальмолог зауважив, що в Україні є проблема щодо підготовки фахівців по індивідуальному протезуванню - окуляристів.

На сьогодні стоїть проблема підготовки фахівців по індивідуальному протезуванню. Окулярист - це не лікар, це середня спеціальна освіта плюс художня освіта, щоб зробити капіляри на оці, а це десь близько 50 тонесеньких капілярів червоного кольору різних відтінків. Саме окулярист додає той колір, який на другому оці. Практично відрізнити око здорове від протеза неможливо, якщо це з кріолітового скла за сучасними технологіями зроблено. Єдиний нюанс - це вартість. Вартість одного протеза приблизно 700 євро, але термін його придатності до 7 років. Тобто, якщо ми говоримо про пластиковий протез, то він має свої переваги, тому що він трошки легший, але більш якісними вважаються з кріолітового скла та з кришталю сваровські

- розповів Риков.

З якими травмами у військових лікарі-офтальмологи стикаються найчастіше: відповів професор Риков24.12.24, 09:08

Професор Риков зазначив, що наразі обмірковується, як в Україні готувати окуляристів.

"Ми зараз думаємо як в Україні готувати таких фахівців. У нас є Валдіс Вальтерс з Прибалтики, він приїхав ще під час першого Майдану й допомагав безкоштовно, ставив свої протези, у нього своя майстерня. Він готовий зробити в себе майстерню, щоб готувати українських окуляристів. Ми ще не знаємо як ліцензувати цю спеціальність у медичну, чи технічну", - сказав Риков.

Професор зазначив, що в усьому світі - це приватний бізнес й держава потім просто робить замовлення.

"Первинні протези - це 4000 протезів на рік, а можливо до 6000 протезів на рік потрібно буде, тому що у нас є постанова Кабміну, де написано, що змінюється протез для дорослого один раз на 3 роки, а для дитини раз на рік. Тобто, як протез за державні кошти можна отримати? Дуже просто, людина з одним оком - це інвалід 3 групи. Інвалід повинен отримати безкоштовно протез. Значить, коли дається інвалідність є програма реабілітації, коли пишуть програму реабілітації й вказують - заміна штучного протеза один раз на 3 роки, тоді забиваються в бюджет ці гроші й таким чином потім договір повинен заключатися з приватною фірмою, яка це робить і таким чином забезпечуються за державні кошти особи із інвалідністю, тобто ця схема повинна працювати", - розповів Риков.

Нові правила заміни протезів: що змінилося для ветеранів02.11.24, 12:51

Анна Мурашко

Слайдер

Популярні

Новини по темі

Повітряна тривога поширилася на західні області

 • 14115 переглядiв

На Полтавщині пролунав вибух

 • 13658 переглядiв

В Україні масштабна тривога через загрозу балістики

 • 14473 переглядiв

У Дніпрі пролунав вибух після попередження про загрозу

 • 13331 переглядiв