Цитата:
"24 червня ми вперше відвідуємо Брюссель як "Асоційоване тріо". Ми маємо намір зробити це співробітництво максимально практичним і орієнтованим на результат, а також перспективним і відкритим для нових орієнтирів. Наше спільне послання:
Шлях змін може бути тернистий, але він супроводжується нашою прихильністю і рішучістю. ЄС може реально змінити наш регіон. Ми готові активно взаємодіяти з ЄС на політичному, експертному рівні і рівні громадянського суспільства, щоб просувати європейську перспективу наших держав. Давайте скористаємося цією можливістю разом.
Ефективна реалізація наших Угод про асоціацію є пріоритетом. У той же час давайте попрацюємо разом і подивимося, де наш спільний діалог з ЄС може принести додаткову користь, прискорити інтеграцію і розширити можливості.
"Східному партнерству" потрібен політичний імпульс і нові горизонти співпраці. Ми будемо разом працювати над наближенням меж "Східного партнерства" до потреб і сподівань його учасників. Зберігаючи інклюзивність партнерства, ми не повинні обмежувати можливості диференціації", - йдеться у зверненні головних дипломатів України, Грузії та Молдови.
Деталі
Дипломати нагадали, що сім років тому, 27 червня 2014 року, їх країни - Грузія, Молдова і Україна - зробили історичний і рішучий крок до свого європейського майбутнього, підписавши Угоди про асоціацію з ЄС.
"Відтоді (з часу підписання - ред.) асоційовані партнери поступово і неухильно виконують домовленості. Ми досягли відчутного прогресу в реформуванні державного управління, лібералізації торгівлі, трансформаціях у транспортній галузі та сфері енергетики, розвитку міжлюдських контактів за допомогою лібералізації візового режиму, просування екологічної порядку денного, підвищення безпеки", - сказано у статті.
Голови МЗС України, Грузії та Молдови при цьому наголосили, що "зміцнення наших демократій і верховенства права, боротьба з корупцією та вдосконалення судової системи завжди були і залишаються найважливішими пріоритетами". "Звичайно, попереду ще багато роботи, але ми твердо прихильні цьому", - додали при цьому вони.
"Зосередивши увагу на програмі реформ, наші країни як і раніше стикаються з безпековими викликами, зокрема, з неврегульованими конфліктами. Спроба Росії анексувати і незаконна окупація територій Грузії, України і неврегульований конфлікт в придністровському регіоні Республіки Молдова серйозно загрожують суверенітету і підривають територіальну цілісність наших країн. Ці порушення міжнародного права значно дестабілізували європейську та регіональну безпеку і підірвали заснований на правилах міжнародний порядок. Ми сподіваємося на спільну роботу з ЄС з метою сприяння миру і безпеки в регіоні", - вели далі допломати.
"Як три незалежні держави, нас об'єднує наш європейський вибір і бажання вивести наші відносини з ЄС на новий рівень. Грузія, Молдова і Україна вже накопичили значний досвід співпраці і координації на шляху нашої європейської інтеграції, в тому числі у форматі "Східного партнерства", - зазначається у зверненні.
Троє голів МЗС вказали, що створення "Асоційованого тріо" відображає прагнення трьох країн стати членами Європейського Союзу, підтверджує їхню прихильність подальшому прогресу у виконанні Угод про асоціацію з ЄС і досліджує новий імпульс для стратегічного розвитку "Східного партнерства" з урахуванням амбіцій і прогресу партнерів.
"Окрім спільної мети з досягнення членства в Європейському Союзі, "Асоційоване тріо" буде працювати над розширенням, крім питань, пов'язаних з ПВЗВТ, порядку денного діалогів між Європейською комісією та партнерами в нових тематичних областях, таких як транспорт, енергетика, цифрова трансформація, зелена економіка, освіта, юстиція та внутрішні справи, стратегічні комунікації, охорона здоров’я, культура тощо", - йдеться у статті.
Дипломати обіцяють, що їхні три країни будуть виходити за рамки угоди про вільну торгівлю з ЄС "у пошуках додаткових інструментів для поглиблення нашої економічної інтеграції, а також поліпшення міцних, безпечних і надійних зв'язків з ЄС".
"Ще одним важливим елементом спільної діяльності Тріо буде зміцнення співробітництва з ЄС у сфері безпеки і оборони, в тому числі з протидії гібридним загрозам, посиленні кіберстійкості, розвитку платформи співпраці з відповідними агентствами і службами ЄС. Ми продовжимо брати участь в місіях і операціях CSDP, підтверджуючи наш статус надійних і цінних партнерів в проектах PESCO", - зазначається також у зверненні.
Вони вказали, що "Асоційоване тріо" є проявом "твердої рішучості і суверенного вибору наших країн слідувати по шляху європейської інтеграції". "Ми знаходимося на новому етапі нашого шляху і сподіваємося, що наші друзі і партнери будуть поруч з нами на шляху нашої європейської інтеграції", - підсумували голови МЗС трьох країн.
Доповнення
24 червня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба разом із віце-прем’єр-міністром - міністром закордонних справ Грузії Давідом Залкаліані та в.о. прем’єр-міністра - міністром закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова Ауреліу Чокоєм вперше відвідають інституції ЄС в Брюсселі зі спільним візитом у форматі "Асоційованого тріо". Голови української, грузинської та молдовської дипломатії представлять ЄС спільне стратегічне бачення подальшого розвитку цього тристороннього формату.