“У нас ціни традиційно піднімаються у четвертому кварталі, щороку. Тут є і об’єктивні причини — курсові коливання, які не одразу відбиваються на цінах. Є й інші причини — влітку ціни, наприклад, падають, бо люди мало хворіють, а восени завжди йде епідемія. Чи застуда, чи інфекційні захворювання, чи грип. Спалахи йдуть, організм наш так побудований, навесні і восени. І це сезонна річ — ціни на ліки підскакують, тримаються до літа і не падають. Потім трошки знизяться. А потім різко можуть ще більше підніматися. От, наприклад, у мене є дані, я рахував це, листопад 2018 року до листопада 2017-го, тобто за рік, всі ліки подорожчали на 21%. Це — в середньому всі ліки. А ліки від грипу і того більше”, — розповів експерт.
Причиною такого явища Чумак називає відсутність контролю за дотриманням протоколів провізора.
“Є так звані протоколи провізора і, відповідно до цих протоколів, дотримання яких має контролювати, але не контролює Держлікслужба, є чіткий алгоритм, за яким має діяти працівник аптеки, які питання ставити про симптоматику пацієнту — і він орієнтується і може вам запропонувати лікарський засіб. Але, на жаль, цього не дотримуються...”, — додав він.
Як писав УНН, в Україні вітчизняні аптеки перетворилися на “супермаркети”, які переслідують, передусім, свої комерційні цілі, забувши про соціальну відповідальність. Так, принаймні, вважають народні депутати з профільного комітету ВР, звинувачуючи провізорів у продажу українцям непотрібних і непрацюючих ліків.
Щоб навести лад на аптечному ринку, у парламенті зареєстрували аптечний законопроект (№ 8591), який передбачає низку обмежень для власників мережевих аптек. Таким чином, законодавці прагнуть поліпшити конкуренцію і знизити ціни на лікарські засоби.
Законопроект поки перебуває на доопрацюванні у його авторів. Голосування за документ заплановано на початку 2019 році.