Спека влітку вплинула на врожай, тому ціни на овочі зростають. Також на ситуацію впливає інфляція, співвідношення гривні до долара. Єдине, що може зупинити подальші зростання - це присутність імпортної продукції. Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук в ефірі телемарафону, передає кореспондент УНН.
Якщо ми говоримо про овочі, то на жаль, так само як із зерновими, погодні умови влітку, спекотні дні, вони дуже сильно завдали шкоди. Подекуди в південно-східних регіонах, коли температура трималася на ґрунті більш як 60 градусів - це призвело до того, що значна частина урожаю вигоріла. Відповідно наслідки ми з вами пожинаємо в період активної фази, коли здавалося овочі мали бути дешевими, в пік вересень-жовтень, коли їх збирали, але по факту ми побачили, що дійсно за рахунок відсутності якісної пропозиції, а попит всередині країни існує досить таки високий, ціни пішли в гору
Він зазначив, що з листопада починаються більші холоди, відповідно овочі закладаються в зберігальні системи і їх зберігання стає більш затратним. Відповідно - це також буде закладатися в основу собівартості продукції, яка буде виходити на полиці магазинів.
В цілому ще до цих факторів ми додаємо фактор інфляції, який до кінця року буде близько 10%, затрати на логістичну систему, співвідношення гривні до долара, відповідно все це формує кінцевий продукт на полицях магазинів й власне його ціну. На жаль сказати, що ми будемо бачити поетапне здешевлення в цей період - ні. Єдине, що може зупинити подальші зростання - це присутність імпортної продукції, тому що починаючи з грудня ми більшою мірою починаємо імпортувати продукцію з теплих регіонів і воно може принаймні зупинити ріст цін, як буде в цьому сезоні спостерігатимемо
Доповнення
Аналітики проєкту EastFruit повідомляли, що чотири тижні поспіль в Україні дорожчають огірки. Виробники пропонують тепличні огірки за ціною від 90 до 115 грн/кг, що в середньому на 13% дорожче, ніж тижнем раніше.
Також аналітики проєкту EastFruit зазначали, що вартість якісної моркви в Україні зросла на 12% за тиждень і становить 18-25 грн/кг. Ціни на коренеплід зросли через активні закупівлі оптовиками, які закладають моркву на зберігання, так і населенням, яке формує запаси на зиму.