Цитата
“У четвер адвокат відвідав Софію. Почувається нормально. Вона подала скаргу на своє затримання в суд. Розгляд скарги відбудеться в суді Партизанського району 14 червня 2021 року. Судове засідання закрите”, — вказав Філанович.
Він також зазначив, що проти росіянки в Слідчому комітеті Білорусі порушено ще одну справу. За відомостями правозахисного центру “Вясна”, дівчина є підозрюваною по кримінальній статті про “розпалюванні расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі”. Стаття передбачає до 12 років позбавлення волі. У той же час “Новая газета” з посиланням на неназваного співрозмовника повідомила, що Сапегу підозрюють в організації масових заворушень і групових дій, що грубо порушують громадський порядок. Звинувачення дівчині ще не пред’явлено.
Посадка лайнера Ryanair в Мінську і санкції ЄС
Софію Сапега разом з ексголовним редактором Nexta зняли з рейсу Ryanair 23 травня (пасажирський літак летів з Афін до Вільнюса, але вимушено сів в Мінську через неправдиве повідомлення про бомбу), затримали і заарештували. Обидва знаходяться в СІЗО КДБ Білорусі.
Інтерв’ю з Романом Протасевичем вийшло на каналі ОНТ ввечері 3 червня. Крім визнання вини, він розповів про конфлікт з командою Nexta, розкритикував опозицію та її лідера Світлану Тіхановську, заявив, що поважає президента Олександра Лукашенко і додав, що “ніколи більше не хоче лізти в політику”.
За день до цього держканал опублікував відео допиту Протасевича. У ньому він стверджував, що його підставили. За словами колишнього головного редактора Nexta, про його політ до Вільнюса ніхто не знав, але як тільки він написав у чат своїм соратникам, куди летить, сталася посадка літака в Мінську.
1 червня Дмитро Протасевич заявив, що має намір подати в суд на державні ЗМІ Білорусі через дискредитацію сина, якого “намагаються виставити екстремістом, терористом, обзивають”.
Інцидент з лайнером став однією з головних тем саміту Євросоюзу в Брюсселі 24 травня. 5 червня ЄС ввів санкції щодо державних білоруських авіакомпаній. Їм заборонено користуватися повітряним простором і аеропортами ЄС. Рада ЄС закликав також європейські авіакомпанії уникати перельотів над територією Білорусі.