Жодних потрясінь не буде: перший віце-прем'єр оцінив відсутність траншу МВФ до кінця року

Жодних потрясінь не буде: перший віце-прем'єр оцінив відсутність траншу МВФ до кінця року

Київ  •  УНН

7 липня 2021, 09:43 • 20908 перегляди

КИЇВ. 7 липня. УНН. Якщо чергового траншу Міжнародного валютного фонду за програмою співпраці не буде до кінця року — ніяких потрясінь для України не буде. Однак, в уряді переконані і сподіваються, що цей транш буде. Про це заявив перший віце-прем’єр-міністр — міністр економіки України Олексій Любченко на пресконференції після виступу на всеукраїнському форумі “Україна 30. Міжнародна політика”, передає УНН.

Цитата:

“Якщо цього не станеться до кінця року — Україна не відчує ніяких потрясінь. Це перша принципова позиція”, — зазначив Любченко, говорячи про отримання Україною чергового траншу кредиту від МВФ.

Деталі

Він повідомив, що наразі міністр фінансів перебуває на перемовинах з представниками МВФ у США.

“У нас виконані всі зобов’язання, які брала на себе держава в особі уряду стосовно інституціональних змін, стосовно прямих дій уряду. Тому ми переконані і сподіваємося на те, що цей транш буде, тому що відмовлятися від дешевих грошей — безглуздя при такій потребі в інвестиціях в Україну. Але у даному випадку це не інвестиційні кошти, це кошти підтримки бюджету, підтримки обслуговування державного боргу. Це дає змогу перерозподілити інші кошти в бюджет розвитку і на інвестиції, інфраструктурні проекти, щоб гроші оберталися в економіці”, — зазначив урядовець.

Співпраця України з МВФ

Рада директорів МВФ у червні 2020 року ухвалила надання Україні 5 млрд доларів на 18 місяців в межах угоди Stand-by. Перший транш за новою програмою обсягом 2,1 млрд дол. Україна отримала вже 12 червня того ж року. Україна сподівалася, що до кінця 2020 року місія МВФ проведе роботу у Києві, щоб дати оцінку підстав для виділення ще одного траншу — здійснивши перегляд програми.

У грудні місія МВФ таки повернулася до України, пропрацювавши три дні в дистанційному форматі — усі заплановані зустрічі, як оцінювалося, пройшли добре.

З 11 січня місія відновила роботу в Україні. Утім, це сталося на тлі “тарифної” кризи і кроків уряду щодо зниження вартості газу для населення на фоні протестів — відхід від ринку газу, на якому наполягав Фонд і який запрацював у 2020 році, і повернення до регулювання ціни, хоч, як запевняли в уряді, не довготривалого. В експертому колі заявляли, що за повідомленнями, у МВФ не з розумінням поставилися до такого кроку.

13 лютого тодішній постійний представник Міжнародного валютного фонду Йоста Люнгман заявив, що місія МВФ завершила роботу в Україні, яка тривала з 11 січня. Обговорення він назвав продуктивним, однак вказав, що потрібен більший прогрес.

У G7 повідомили, що для завершення перегляду програми Міжнародного валютного фонду для України необхідно вжити низку заходів, зокрема це включає реформування Вищої ради правосуддя та заходи енергетичної політики.

Що стосується чергового траншу МВФ, то, за останніми повідомленнями з Офісу Президента, його Україна розраховувала отримати до вересня - обсягом 2 млрд доларів. І це було б доречно, адже саме на вересень приходяться пікові виплати України за боргами, на що вказували і в НБУ.

Перед нинішньою програмою у межах співпраці з МВФ для України діяла інша — чотирирічна програма “Механізм розширеного фінансування” (EFF) на 17,5 млрд дол., схвалена у березні 2015 року. Програма EFF, своєю чергою, замінила собою програму Фонду Stand-By, яка була надана Україні 30 квітня 2014 року.