“Нинішнє зростання є дуже стриманим, і його природа, на жаль, не є сталою. У 2016–2017 роках дуже великий внесок у ВВП було зроблено за рахунок гарного врожаю, а це дуже мінливий і складно прогнозований фактор, бо щороку рекордних врожаїв може й не бути. Інші сектори, які роблять великий внесок у зростання нашого ВВП, — це сектори, орієнтовані на внутрішнє споживання, що теж не найкращий із варіантів”, — зазначила Головач.
За її словами, внутрішнє споживання не підвищує експортного потенціалу країни і не допомагає їй інтегруватися у глобальні ланцюжки доданої вартості, збільшуючи таким чином конкурентоспроможність, продуктивність вітчизняної продукції.
При цьому вона додала, що стимулювати економічне зростання за рахунок фіскальної політики можна, якщо держава буде великим інвестором і вкладатиме кошти в інфраструктуру. Але на сьогодні ця функція держави значно обмежена, оскільки у держави дуже високі видатки споживання — виплати відсотків за боргом і соціальні видатки.
“По суті кошти, які могли б інвестуватися, ми проїдаємо. Дозволити собі нарощувати дефіцит бюджету Україна не може з огляду на високі виплати за державним боргом. Тому ми маємо докладати зусиль, аби стабілізувати його на рівні 2-2,5% від ВВП. Більш того, ми повинні зменшувати наше боргове навантаження”, — пояснила експерт.
На думку економіста, нестратегічні підприємства мають бути приватизовані, решта ж стратегічних компаній мають виокремити зі своєї структури природні монополії та створити конкурентне середовище там, де це можливо.
Головною ж причиною низького економічного зростання України протягом останніх років Головач вважає недостатність основного капіталу. “Це не просто причина гальмування економічного зростання, це головна причина того, що продуктивність праці в Україні дуже низька. Тому для нашого економічного зростання першочерговим завданням є накопичення основного капіталу, яке відбувається за рахунок капітальних інвестицій, прямих іноземних інвестицій”, — додала вона.
Нагадаємо, за три роки валовий внутрішній продукт України зріс на 8,4%.