Деталі
“Не варто сприймати всерйоз заяви Лукашенка і спекулювати, що може або не може статися, оскільки це тільки підсилює його пропаганду”, — заявив Стано, відповідаючи на питання про ризики перебоїв з поставками газу в країнах ЄС, якщо Мінськ реалізує свою погрозу.
Стано впевнений, що Лукашенко навряд чи піде на такий крок, який “зашкодить народу Білорусі, зашкодить іміджу Білорусі, і це зашкодить постачальнику газу (Росії)”.
У свою чергу офіційна представниця Єврокомісії Дана Спінант заявила, що ЄК вважає відключення Білоруссю країн Євросоюзу від російського газу цієї зими “суто гіпотетичною можливістю” і запропонувала “не спекулювати на цю тему”.
“Газ — це важливий ресурс, він не повинен ставати новим інструментом гібридних атак. Ми бачили ці погрози і ми не дозволимо себе залякати”, — підкреслила Спінат.
Контекст: погрози Лукашенка
У четвер на нараді з урядом Лукашенко заявив, що Білорусь заходу, який “лякає п’ятим пакетом санкцій”, прощати нічого не повинна і пригрозив у відповідь перекрити транзит газу в Європу. Він також назвав керівництво Польщі та Литви “безголовими” і порадив “думати, перш ніж говорити”.
Реакція Мінська на консультації в Радбезі ООН навколо міграційної кризи
МЗС Білорусі заявило, що закриті консультації членів Ради Безпеки ООН щодо ситуації навколо скупчення мігрантів біля західних кордонів країни носили штучно зрежисований характер з метою подальшого пред’явлення Мінську безпідставних звинувачень. Про це йдеться у заяві білоруського зовнішньополітичного відомства.
“Ініціатори — це країни Євросоюзу і США. І сенс цього штучно зрежисованого заходу полягав саме в тому, щоб в черговий раз створити інформаційний привід для безпідставних звинувачень на адресу Білорусі. Це старий геббельсівський пропагандистський прийом: якщо повторювати брехню тисячу разів, то в неї повірять”, — йдеться в повідомленні.
У МЗС зазначили, що “ми сьогодні знаходимося в театрі абсурду”.
“Країни Євросоюзу, найпотужнішого блоку НАТО, намагаються зіграти дешевеньку п’єску про те, що нібито від відносно невеликої і абсолютно толерантної Білорусі поодить загроза миру, і виставити її агресором, — зазначили у відомстві. — Першопричина глобальної міграційної кризи полягає в незаконному втручанні країн Заходу у внутрішні справи інших, організації військових інтервенцій і руйнуванні ними цілого ряду держав. Білорусь у цій ситуації лише країна транзиту, яка, до речі, несе істотні витрати”.
Мінськ готовий на найжорсткіші заходи у відповідь, якщо консультації в ООН будуть використані ЄС як аргумент для чергових санкцій.
Контекст: консультації в ООН
Раніше члени Радбезу ООН (Естонія, Франція, Ірландія, Норвегія, Велика Британія, США, а також Албанія, що приєдналася до них) назвали білоруську владу “загрозою регіональній стабільності” і закликали притягнути Білорусь до відповідальності.
Причиною закритого засідання Радбезу ООН стала міграційна криза на кордоні Білорусі з країнами ЄС. Ситуація різко загострилася 8 листопада, коли велика колона мігрантів з Близького Сходу попрямувала в бік прикордонного переходу “Брузгі” на білорусько-польському кордоні. Не дійшовши 300 метрів до прикордонного переходу, вони згорнули в ліс і почали розбивати табір. Пізніше вони безуспішно спробували штурмувати кордон. За останніми даними офіційного Мінська, у стихійному таборі перебувають близько двох тисяч осіб.