Цитата
"Європейський Союз однозначно засуджує рішення росії припинити Чорноморську зернову ініціативу. Своїм рішенням росія ще більше посилює глобальну кризу продовольчої безпеки, яку вона створила своєю агресійною війною проти України та блокадою українських морських портів. росія повинна припинити незаконне блокування українських морських портів і дозволити свободу судноплавства в Чорному морі", - ідеться у заяві.
Деталі
Чорноморська зернова ініціатива має вирішальне значення для забезпечення експорту українського зерна на світові ринки, допомагаючи вразливим верствам населення, які цього потребують, вказали у ЄС.
"Усе це зараз під загрозою. росія продовжує використовувати продовольство як зброю. Розриваючи угоди, росія одноосібно блокує один із важливих основних шляхів експорту з України зерна для споживання людьми та несе виключну відповідальність за збої в постачанні зерна по всьому світу та зростання цін на продовольство в усьому світі", - підкреслили у блоці.
"ЄС закликає росію переглянути своє рішення та негайно відновити виконання Чорноморської зернової ініціативи", - наголосили в Євросоюзі.
При цьому у ЄС пообіцяли докладати "усіх зусиль, щоб продовжувати підтримувати своєчасну та стабільну доставку всіх товарів, особливо сільськогосподарської продукції, на світові ринки через "Шляхи солідарності» між ЄС та Україною".
"ЄС продовжуватиме підтримувати всі зусилля щодо відновлення Чорноморської зернової ініціативи", - підсумували у Євросоюзі.
Доповнення
Речник кремля дмитро пєсков 17 липня заявив про "фактичне припинення" дії "зернової угоди", посилаючись на нібито невиконання частини домовленостей щодо росії. рф заявила про відкликання гарантій безпеки судноплавства в межах Чорноморської зернової ініціативи та розформування СЦК у Стамбулі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив у той же день, що, попри російську заяву стосовно зернового коридору, вважає, що президент росії володимир путін хоче продовження угоди.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що навіть після виходу росії із "зернової угоди" потрібно робити все, щоб Україна могла використовувати чорноморський коридор. До Києва звернулися компанії, власники кораблів. Усі готові продовжувати постачання зерна за умови, що Україна відпустить, а Туреччина пропускатиме кораблі.
Зеленський направив листи Ердогану та Генсеку ООН Антоніу Гутеррішу, аби продовжити роботу "зернової угоди". Президент України також провів розмову з Гутеррішем, обговорювали функціонування "зернової угоди" та домовились сприяти її поновленню разом "з відповідальними країнами".