Звернення має на меті продовження пільгового режиму для експорту продукції українських товаровиробників до країн ЄС, що дозволить поглибити економічну співпрацю з ЄС.
Цитата
«Сподіваємося на підтримку нашої ініціативи з боку ЄС, адже пролонгація існуючих заходів лібералізації торгівлі до моменту завершення перемовин про вступ України в ЄС має стати дієвою підтримкою українського бізнесу, яка дозволить йому з більшою впевненістю планувати відновлення своїх виробничих потужностей та розвиток експортного потенціалу», - написав нардеп у своєму Телеграм-каналі.
Контекст
4 червня 2022 року набув чинності Регламент Європейського Парламенту та Ради № 2022/870 про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі. Це рішення доповнило можливості, які мали українські експортери відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Тарифи, які прописані в Угоді, були тимчасово призупинені. Йдеться про:
- мита для промислової продукції;
- призупинення застосування системи вхідних цін для фруктів та овочів;
- призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції;
- призупинення антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України;
- призупинення застосування глобальних захисних заходів щодо українських товарів.
Строк дії тимчасових правил – 1 рік. Ухвалене 6 жовтня парламентом звернення було ініційоване групою нардепів через те, що не всі українські товаровиробники в умовах війни та ускладнення логістики зможуть скористатися послабленнями.
Слід зауважити, що ЄС, за підсумками 2021 року, був найбільшим торговельним партнером України. В 2021 році на Євросоюз припадало 39% від загального обсягу торгівлі нашої держави. Обсяг товарообігу зріс на 35% та склав 62,5 млрд доларів.