Учені виявили, що за останні два десятиліття інтенсивне використання підземних вод, які слугують джерелом питної води, призвело до нахилу обертання Землі на схід майже на 80 сантиметрів. Про це повідомляє IFLScience, пише УНН.
Деталі
Геофізики встановили, що полюс обертання зазнає суттєвих змін через глобальні процеси, зокрема зміну клімату і масштабне використання підземних вод. Як пояснює Кі-Вон Со з Сеульського національного університету, викачування ґрунтових вод спричиняє зсуви осі обертання, впливаючи на всю планету.
Ґрунтові води накопичуються під поверхнею внаслідок опадів, просочуючись у природні резервуари. Ці водоносні горизонти відіграють важливу роль у забезпеченні водою в періоди засухи. Вони є ключовим компонентом водного циклу, який забезпечує життя на Землі.
Сьогодні близько половини населення планети використовує підземні води як джерело питної води, а третина — для зрошення. У минулому люди викопували колодязі й свердловини для отримання води, проте з 20 століття видобуток ґрунтових вод значно зріс. У період з 1993 до 2010 року з підземних резервуарів було вилучено понад 2150 гігатонн води.
Довідково
Полюс обертання Землі — це точка, яка постійно змінює своє розташування, явище, відоме як полярний рух. Цей процес відбувається через зміну розподілу маси на планеті. Науковці порівнюють його з дзиґою, обертання якої змінюється, якщо перерозподілити її вагу. У випадку Землі таким фактором є вода, яка впливає на обертання нашої планети.
NASA виявило дуже молоду планету, на ній може бути життя24.11.24, 03:47