КИЇВ. 21 жовтня. УНН. Український виробник курятини МХП Юрія Косюка вже давно є подразником для європейських “коллег”, які неодноразово вживали заходів впливу проти української компанії, аж на найвищому політичному рівні. Втім, український МХП не лише встояв, а й наростив свої потужності у ЄС, зокрема минулорічною купівлею активу Perutnina Ptuj — однієї з найважливіших спеціалізованих корпорацій по переробці м’яса у Південно-Східній Європі. У жовтні МХП було визнано другою у Європі компанією-виробником курятини, і це, схоже, стало черговим тригером для невдоволення європейських виробників. Вже за тиждень після такого визнання громадська організація SOMO, яка “надає послуги на замовлення некомерційним міжнародним та державним організаціям”, вийшла з матеріалом, де розкритикувала і структуру компанії МХП, і податкове законодавство України, і пільги, які надаються агровиробникам та експортерам країни. МХП назвав всі факти маніпуляцією і звернув увагу на відсутність офіційних джерел фінансування SOMO. Черговий бізнес-конфлікт між українцями та європейцями розібрав УНН.
Європейці намагаються втримати ринок від українців
Ключове, чого домагаються європейці — вплинути на міжнародні фінансові організації: ЄБРР, МФК та ЄІБ, аби вони не давали коштів українському МХП, а той не зміг розвиватися. Спроби це зробити на різних політичних рівнях лунають не перший рік. Востаннє гучна критика з боку європейських політичних діячів була минулого року — напередодні виборів до Європейського парламенту. Українські представники індустрії розцінили тоді не дружні випади європейців як намагання “сподобатися” електорату в особі місцевих виробників курятини, для яких МХП став потужним конкурентом. Тодішній нардеп і член аграрного Комітету ВР Леонід Козаченко розповідав УНН, що європейці визнавали свою технологічну відсталість від МХП на 10-15 років.
Так само і крайня публікація громадської організації SOMO дублює минулорічні тези і зводиться до того, що міжнародні фінансові організації під будь-яким приводом мають закрити “фінансовий кисень” МХП.
“Банки розвитку, такі як ЄБРР, МФК та ЄІБ, повинні утримуватися від будь-яких майбутніх інвестицій у МХП”, — резюмує автор публікації SOMO.
Він вказує на те, що в Україні надто м’яке податкове законодавство, що дозволяє МХП законно оптимізовувати витрати, а також реєструвати свої підприємства в “податкових притулках” Люксембургу та Кіпру.
МХП питає SOMO, звідки гроші на діяльність?
“Звіт SOMO (англ. The Centre for Research on Multinational Corporations — SOMO) не можна вважати надійним та неупередженим джерелом інформації, оскільки він, як і сама стаття, оперує маніпулятивною інформацією. Зокрема, громадська організація оцінює суму сплачених податків без реального аналізу податкової системи України та фінансового стану країни. Наприклад, SOMO заявляє, що МХП зловмисно не сплачує податок на репатріацію за єврооблігації. Водночас законодавство України містить пряму норму, що звільняє українських емітентів від цього податку. Окремо хочемо наголосити, що актуальної інформації щодо джерел фінансування на сайті SOMO не зазначено.
Останні опубліковані дані щодо фінансування організації датовано 2018 роком. Це також викликає в нас певні сумніви в неупередженості громадської організації”, — коментують публікацію SOMO в МХП.
У компанії закликали українські ЗМІ утриматися від розповсюдження маніпулятивної інформації, а тим, хто вже це зробив — повідомили про податкові сплати.
“До структури холдингу входить більше 40 підприємств в 16 регіонах України, кожне з яких є окремим платником податків. Загалом за 2019 рік підприємствами Групи МХП було сплачено 4,09 млрд грн. Така сума відповідає 16 місцю серед найбільших платників податків минулого року. Також хочемо наголосити, що кілька дочірніх компаній Групи МХП були включені до рейтингів найбільших платників податків в Україні за останні роки”, — повідомили в МХП.
Там також вказали на логічні протиріччя, до якого вдаються автори публікації, стверджуючи, що МХП ухиляється від сплати податків, але робить це законно.
“МХП є прозорою та публічною компанією, акції якої розміщено на Лондонській фондовій біржі. Ми регулярно публікуємо публічні фінансові та операційні звіти, що проходять незалежний аудит. Серед кредиторів холдингу Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD), Європейський інвестиційний банк (EIB) та інші міжнародні фінансові організації (МФО). Лістінг на одній з найавторитетніших світових бірж та співпраця з великими публічними МФО — неможливі для компаній, доброчесність яких можна поставити під сумнів.
МХП дотримується процедур комплаєнсу та нещодавно підписав декларацію доброчесності зі всіма співробітниками та контрагентами. Вона серед іншого передбачає жорстке дотримання законодавства в усіх юрисдикціях діяльності компанії та її партнерів, а також прозоре ведення бухгалтерського обліку, фінансової та податкової звітності”, — підкреслили в МХП.