14 червня Вищий адмінсуд оголосив резулятивну частину рішення, яким відмовив у задоволені позову громадянина України, що просив визнати противправними і нечинними підпункти, які стосуються заборони інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів сервісів “Мail.ru” та соціально-орієнтованих ресурсів “Вконтакте” та “Одноклассники”.
Згідно з мотивувальною частиною, оскаржуваний Указ Президента України має персональний характер, а тому є актом індивідуальної дії, оскільки породжує певні правові наслідки, впливає на права і свободи тільки тих суб’єктів, яким його адресовано.
Таким чином, пояснили у суді, відсутність у будь-кого (крім визначеного цим актом певного кола осіб), у тому числі позивача, прав чи обов’язків у зв’язку з оскарженим Указом не породжує для останнього і права на захист“.
“Отже, оскаржити спірний Указ може визначене у цьому Указі коло осіб, а такі особи до суду не зверталися і не уповноважували позивача на звернення до суду”, — підкреслили у ВАСУ.
До того ж, пояснили у ВАСУ, що позивачем є особа, яка не є власником веб-сайту, Інтернет-провайдером або безпосередньо представником юридичних осіб, щодо яких спірним Указом застосовано санкції. Натомість позивач сам зазначає, що він є користувачем мережі Інтернет.
У цьому випадку, зазначається у рішенні, спірним є не користування мережею в цілому, а лише заборона Інтернет-провайдерам на певний період здійснювати надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів певних сервісів, яка, у свою чергу, не створює перешкод для користування будь-якими іншими сервісами.
“Законодавець передбачив певною мірою можливість обмеження права на інформацію, водночас жодним чином не обмежив право вибору форм і джерел одержання інформації”, — зазначили у суді.
Крім того, у ВАСУ наголосили, що цим указом позивача не обмежено у виборі форм і джерел одержання інформації.
“Окремі перешкоди, які можуть виникнути в процесі використання ресурсів сервісів "Мail.ru" та соціально-орієнтованих ресурсів "Вконтакте" та "Одноклассники", не обмежують права громадян на використання цих ресурсів, а спричинені виключно необхідністю створення негативних наслідків для осіб, щодо яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції)”, — резюмували у ВАСУ.
Нагадаємо, 14 червня Вищий адміністративний суд України відмовив у задоволенні позову студента Києво-Могилянської академії Микити Евстіфєєва про визнання неправомочним указу Президента про заборону в Україні російських соціальних мереж.
Як повідомляв УНН, Президент ввів санкції проти “ВКонтакті”, “Одноклассники”, “Мейл.ру” і низки російських телеканалів.