"Як я і передбачав, російська сторона намагається "інформаційно пом‘якшити" наслідки для себе рішення, прийнятого Собором Ієрархів Церкви Греції… Зараз почалися спекуляції навколо того, що процедурно на Соборі не відбувалося голосування, а отже нібито "рішення не було прийняте", - написав Зоря.
За його словами, саме такий порядок був обраний свідомо. Бо у висновках синодальних комітетів, на які спирається надалі Постійний Синод та Собор Ієрархів, зазначено, що право всеправославного проголошення автокефалії є правом Вселенського Патріарха. Тому проведення голосування з цього приводу в іншій Помісній Церкві поставило би під сумнів таке право, а відтак - всі автокефалії, проголошені Вселенським Патріархатом, включно з автокефалією самої Церкви Греції.
"Простіше кажучи, це виглядало би так само неприродно, якби після обрання Предстоятеля в якійсь Помісній Церкві - в іншій Помісній Церкві голосуванням визначалися би, чи сприймати це обрання", - зазначив Зоря.
Також він пояснив, що Собор спеціально обрав комітет на чолі з митрополитом Ієрофеєм (Влахосом) для публічного представлення позиції. "Отже зроблені ним після Собору заяви щодо визнання автокефалії Української церкви - не просто думка окремого ієрарха (як думки тих, хто не хотів підтримати соборне рішення і на чиї заяви зараз намагається у своїй пропаганді спиратися московська сторона). Митрополитом Ієрофеєм було оголошено офіційну позицію Собору, а отже - позицію Церкви Греції", - вказав Зоря.
Окрім того, Зоря нагадав, як після вручення Томосу ще кілька тижнів у пресі гуляли твердження, що він - "не справжній", бо там немає підписів членів Синоду, коли підписи було поставлено - що це не ті члени Синоду, бо десь на сайті "є список", і там "імена не співпадають".
Нагадаємо, Архієрейський собор Елладської православної церкви визнав право патріарха Константинопольського Варфоломія надати автокефалію Православній церкви України (ПЦУ).