“Нафтогаз” послідовно виступає за впровадження в Україні європейських мережевих кодексів (зокрема балансування, тарифного кодексу, впровадження інформаційної системи в “Укртрансгазі” тощо)“, — зауважив Вітренко.
Як пояснив він, зараз “Нафтогаз” втрачає величезні кошти на тому, що правила користування газотранспортною системою не відповідають європейським.
“Приватні облгази заборгували десятки мільярдів гривень за газ, який поступив у їхні мережі і за який ніхто не розрахувався. Приватні газовидобувні компанії не платять за користування газотранспортною системою завдяки “дивному” рішенню суду. Приватні трейдери мають безкоштовний опціон (можливість) “заробляти” на різниці цін протягом місяця. А іноді і просто всіх “кинути”, — розповів представник компанії.
За його словами, “Нафтогаз” вже протягом принаймні трьох років (безуспішно) переконує, що спроби “винаходити велосипед” з якимось унікальним українським кодексом, або навіть “адаптувати” європейські кодекси, з одного боку залишають простір для корупції, а з іншого боку, призводять до критичних ризиків для роботи системи.
Крім того, компанія не може переконати Регулятора, що його роль у відповідності до Закону України про ринок природного газу та у відповідності до європейських правил, — затверджувати або не затверджувати кодекс, розроблений оператором газотранспортної системи, а не створювати свій власний кодекс, чи навіть змінювати окремі статті або відтерміновувати дію окремих статей кодексу, розробленого оператором.
“Зі свого боку Нафтогаз у своїх пропозиціях ніколи не намагався відійти від „букви і духу“ європейських кодексів”, — підкреслив Вітренко.
Вітренко наголосив, що позиція “Нафтогазу” полягає у тому, що:
- європейські правила дозволять більш ефективно балансувати попит і пропозицію, тобто зробити більш ефективним споживання і постачання газу. Більша ефективність — менше імпорту — енергетична незалежність. Крім того, більша ефективність призводить до кращої платоспроможності споживачів.
- зменшаться можливості для зловживань з боку недобросовісних учасників ринку, які полягають у тому, що газ, який належить “Нафтогазу”, безкоштовно ними використовується.
- прозорість, чіткі і справедливі європейські правила, ліквідація можливостей для ручного управління в корупційних цілях на рівні оператора газотранспортної системи — це гарантія для “Нафтогазу” що оператор газотранспортної системи не буде інструментом для викачуванням грошей з державних компаній.
Нагадаємо, станом на 2 травня заборгованість контрагентів, які отримують газ від “Нафтогазу” на пільгових умовах, склала 58,2 млрд грн.