Деталі
Таку поправку до закону про пам'ятні дати зареєстрували 16 депутатів (серед них - спікер Сейму Вікторія Чміліте-Нільсен), як з владних, так і опозиційних партій.
Серед авторів проекту також міністри закордонних справ та юстиції Габріелюс Ландсбергіс і Евеліна Добровольська. Головний ініціатор законотворчої зміни – заступник спікера Сейму Паулюс Саударгас.
"9 травня відзначається в рф як День перемоги у Другій світовій війні, але водночас замовчуються військові злочини та репресії СРСР проти цілих народів у криваву сталінську епоху. Литві, Україні та частині Європи не довелося порадіти перемозі над нацистською Німеччиною, оскільки одна окупаційна влада змінилася іншою, яка також чинила злочини проти людяності", - зазначається в пояснювальній записці до проекту.
Також наголошується, що сьогодні в Україні коїться геноцид, "вчинений путінською росією, яка є реінкарнацією радянського союзу".
"Таким чином, цей день об'єднав би трагедії, пережиті українцями тоді й зараз, тобто організований радянським союзом Голодомор, масові вбивства, депортації та винищення мирних жителів у системі ГУЛАГу та воєнні злочини, які скоюють сьогодні російські військові", - йдеться в повідомленні.
Нагадаємо
Сейм Латвії ухвалив рішення призначити 9 травня 2022 року днем пам'яті українців, загиблих в результаті війни, яку розв'язала росія. Пропозицію підтримав 61 депутат, проти проголосували 18.