Деталі
Як відзначив Денис Шмигаль, за даними Оператора ГТС України, така ціна на газ є найвищою з 2008 року.
Але, нагадав він, у травні в Україні запустили річний продукт на газовому ринку. "Ми убезпечили людей від різких стрибків цін. Споживачі "Нафтогазу", наприклад, зараз платять 7 грн 96 копійок за кубічний метр", - сказав Шмигаль.
При цьому він зазначив, що "якби влада вчасно не вжила заходів", українські домогосподарства були б змушені платити приблизно 13-15 грн за кубічний метр. Одначе, як свідчать дані аналітиків, у деяких регіонах ціна на газ у липні і так перевищує 13 гривень. А "Нафтогаз" є лише одним із гравців на газовому ринку, тож його ціна діє не для всіх споживачів.
Прем’єр-міністр також підкреслив, що повноваження стосовно встановлення тарифів на опалення та гарячу воду повністю передані місцевій владі. Окрім того, з його слів, газові компанії представили місцевій владі альтернативи у вигляді довгострокових контрактів, які дозволять їм стабільно отримувати блакитне паливо без коливання цін.
Також Шмигаль зазначив, що "уряд тримає процес щодо підготовки до опалювального сезону на контролі". За його словами, на кінець червня обсяг газу в підземних газових сховищах перевищив 16 млрд кубів, що більше, ніж було у 2019 році. Однак, менше, ніж торік.
"Так само активізується робота щодо забезпечення країни необхідною кількістю вугілля", - сказав він, але як свідчить повідомлення пресслужби уряду, яка цитує Шмигаля, не навів конкретні цифри, як саме забезпечується ця робота.
"Вся ця підготовка йде у щоденному режимі. Міністерство розвитку громад та територій ближче до початку осені буде в щотижневому режимі звітувати про ситуацію", — відзначив при цьому Прем’єр-міністр.
Доповнення
З 1 січня 2021 року в Україні значно зросли тарифи на комуналку, при чому - як за світло, так і за газ. Це обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
"Газове питання" по суті почали вирішувати 18 січня. Тоді Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн за кубічний метр, що мало знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діяла з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року. Також обмежили й ціну на розподіл (доставку) газу - на рівні 1,79 грн за куб для 14 газзбутів.
З квітня ціни на газ повернулися до ринкового рівня. Тож, постачальники вже не обмежені цифрою в 6,99 грн за кубометр.
З травня запровадили річний тариф на газ для населення. Постачальники оприлюднили свіжі цінники на газ - у червні - як підрахували аналітики, річні пропозиції коливатимуться від 7,80 і до 13,50 грн за кубометр, як і в травні. При цьому більшість компаній встановила цінники до 9 грн за кубометр. А от місячні ціни, що постачальники пропонують на червень, поки що коливаються від 7,88 і до 11,59 грн за кубометр.
Що стосується опалення та гарячого водопостачання - в уряді пообіцяли не піднімати ці тарифи до кінця опалювального сезону, що вже закінчився.