Зокрема повідомляється, що ЄС збільшив позитивне сальдо торгівлі з Україною з 1,2 млрд євро у 2015 році до 4,2 млрд євро у 2018 році.
"Це означає збільшення чистого обсягу продукції європейських експортерів обсягом 1 мдрд євро на рік", - відзначили в асоціації.
При цьому всі чотири роки Україна купує у ЄС більше, ніж продає європейцям. І не тому, що немає можливості збільшити експорт, а тому що ринки відкриті не рівномірно, кажуть фахівці.
"Україна та ЄС погодили перелік товарних позицій, які мають обмежений доступ до європейських ринків. У той же час ПВЗВТ забезпечує практично необмежений доступ експортерів ЄС на український ринок для більшості товарів.
Згідно ПВЗВТ, Україна взяла на себе низку зобов'язань, які значно збільшують вартість української продукції, створюють додаткові витрати на адаптацію та зміну підходів. Вони були розроблені з метою підвищення привабливості імпорту в ЄС.
Багато в чому, вигоди для ЄС куди більш значущі, ніж ті, що отримала Україна", - пояснили в асоціації.
Вагому нішу у структурі експорту продуктів з України у ЄС займає м'ясо птиці. Україна у рейтингу постачальників ЄС стабільно входить в трійку лідерів з поставок курятини, поступаючись лише Бразилії і Таїланду. При цьому навіть цих потужних конкурентів Україна має намір випередити.
Однак, є істотні обмеження на ввезення української курятини у ЄС. На сьогоднішній день безмитна квота становить всього 20 тис. тонн.
Така ситуація не влаштовувала українських виробників, тому вони використовували всі можливі законні лазівки для збільшення поставок. Це у кінцевому рахунку призвело до того, що Єврокомісія погодилася піти на безпрецедентний крок і збільшити для України "курячу" квоту до 70 тис. тонн. Поки остаточного рішення немає, воно лише бурхливо обговорюється в ЄС.
Міжнародна преса тим часом приписує цю заслугу найбільшому експортерові України - власнику агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт" Юрію Косюку.