Як повідомив Ю.Вітренко, українська сторона, як і минулого разу (щодо контракту на закупівлю газу), була переконливою.
"...наша позиція щодо транзитного контакту є відносно простою. Стаття 8.7 цього контракту (опублікованого в Інтернеті) прямо передбачає, що у разі зміни умов формування транзитних тарифів у Європі ми маємо право вимагати перегляду тарифу. Після підписання контракту був прийнятий так званий Третій Енергопакет і умови формування транзитних тарифів у Європі суттєво змінилися. Тому ми і вимагаємо привести наш транзитний тариф у відповідність з європейськими умовами. Газпром відмовляється переглядати тариф вже більше 5 років. Для таких випадків контрактом і передбачений Стокгольмський арбітраж", - пояснив Ю.Вітренко.
За його словами, той факт, що "при цьому Газпрому доведеться платити більше на 4 млрд дол. кожен рік (з 2017 по 2019 рік), а також компенсувати нам більш ніж 12 млрд дол неодоотриманих нами доходів від транзиту (за 2010-2015 роки), - це лише наслідок приведення нашого транзитного тарифу до європейських умов".
"Ми також вимагаємо привести транзитний контракт взагалі у відповідність до європейського законодавства, яке Україна імплементувала на виконання своїх міжнародних зобов'язань у зв'язку з приєднанням до Енергетичного Співтовариства. Без цього ми не можемо завершити відокремлення оператора ГТС, здійснювати віртуальний реверс газу, в повній мірі використовувати потужності міждержавних з'єднань та наші підземні сховища газу. У свою чергу це обмежує конкуренцію та розвиток ринку в Україні та усьому регіоні", - додав Ю.Вітренко.
У "Нафтогазі" відзначили, що такі антиконкурентні дії Газпрому є недопустимими як з точки зору Шведського права, яке передбачене нашим контрактом, так і з точки зору національного законодавства, яке має переважну юридичну силу над контрактами між юридичними особами.
"Тобто з якої точки зору не подивитися, контракт має бути приведений у відповідність до європейського законодавства", - резюмував Ю.Вітренко.
Нагадаємо, 21 листопада слухання "Нафтогазу" і "Газпрому" щодо транзиту газу розпочалися у Стокгольмі.
Як зазначається, "остаточне рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольму за контрактом на постачання газу очікується до 31 березня 2017 року".
За наведеними раніше даними компанії, сума позовних вимог НАК "Нафтогаз України" до російського ПАТ "Газпром" в Стокгольмському арбітражі становить більше 26,6 млрд дол., "Газпрому" до "Нафтогазу" - 38,7 млрд дол. разом з відсотками.