Але навіть незважаючи на те, що він відкрив справу про корупцію, пов’язану з роботою Хантера Байдена в раді директорів української газової компанії Burisma Holdings, сам пан Кулик був під підозрою, пише видання.
Так, Кулик був тричі звинувачений в корупції та, зокрема, звинувачений в порушенні кримінальних справ за політичними мотивами проти своїх опонентів.
Проте, нічого з цього, в тому числі справа, пов’язана з Байденом, не зашкодило кар’єрі Кулика, який залишається главою департаменту Генеральної прокуратури України при новому президенті Володимирі Зеленському.
“Триваюча присутність Кулика в залах уряду ілюструє змішання політики та кримінального правосуддя в Україні, де розслідування зазвичай використовуються в якості політичної зброї або для захисту ділових інтересів заможних кіл. І поширення його досьє в Вашингтоні показує, як ця тактика проникла в американську політику”, — пише автор статті.
Так, повідомляється, що в липневій телефонній розмові, яка є центральною у розслідуванні імпічменту, Трамп попросив Зеленського розслідувати справу Байдена, включаючи передбачуваний конфлікт інтересів Байдена, коли той був віце-президентом, і теорію про те, що Україна, а не Росія, втручалася в президентські вибори в США 2016 року. Зеленський погодився, заявивши, що новий генеральний прокурор “вивчить ситуацію”, хоча пізніше він сказав, що новий прокурор буде діяти справедливо і незалежно.
У своїй заяві Генеральна прокуратура відмовилася уточнити, чи зберігає Кулик контроль над справою Байдена, яке в даний час проходить перевірку, що затримує будь-які прокурорські рішення.
“Досьє Кулика не тільки пожвавило справу Байдена. Цей семисторінковий документ, який він склав і поширив, також звинувачує американських дипломатів в приховуванні злочинів, скоєних Байденом, — помилкової теорії, яка зіграла роль в відкликання американського посла в Україні Марії Йованович”, — повідомляє видання.
В інтерв’ю, опублікованому в The Hill в квітні, Кулик сказав, що намагався дати уряду Сполучених Штатів те, що, за його словами, є свідченням грубих порушень з боку демократів і американських дипломатів, але було заблоковано офіційними особами в американському посольстві в Києві.
За словами його колишніх колег з прокуратури, зміст інтерв’ю відповідав теорії, викладеної в досьє, яке він зібрав в кінці 2018 року. У досьє стверджувалося, що українські прокурори мають докази того, що “може свідчити про вчинення екс-віце-президентом США Джо Байденом корупційних дій, спрямованих на приватне незаконне збагачення”, пише автор статті.
Колишній генеральний прокурор Юрій Луценко сказав в інтерв’ю, що він ніколи не передавав досьє Кулика особистому адвокату Трампа Руді Джуліані. Але записи, зроблені Джуліані під час їх зустрічі в січні та передані в Конгрес в цьому місяці генеральним інспектором Держдепартаменту, відображають ідеї, викладені в досьє Кулика.
Крім того, у своїх свідченнях в ході розслідування про імпічмент в п’ятницю, колишній посол Йованович припустила, що досьє Кулика або його основні пункти просочилися ще вище в американський уряд. Вона сказала, що її відкликання з Києва минулої весни було пов’язаний з “необгрунтованими та помилковими заявами людей з украй сумнівними мотивами”.
Нагадаємо, процедура імпічменту була запущена на грунті тверджень про те, що президент США Дональд Трамп в липневій телефонній розмові тиснув на Зеленського з метою спонукати Київ побічно допомогти главі вашингтонської адміністрації переобратися на другий термін в 2020 році. Американський лідер нібито домагався початку розслідування дій сина колишнього американського віце-президента Джозефа Байдена в Україну в обмін на надання фінансової та військової допомоги Вашингтона Києву.
В кінці вересня спікер Палати представників Ненсі Пелосі оголосила на підставі таких підозр про початок процедури імпічменту республіканця Трампа. Демократ Байден вважається найбільш вірогідним конкурентом Трампа на майбутніх в наступному році в США виборах.
Білий дім оприлюднив розшифровку телефонної розмови, в якому, зокрема, Трамп згадав розслідування проти свого політичного опонента Джо Байдена. Ще пізніше в Конгресі опублікували текст скарги викривача на розмову Трампа із Зеленським.