Цитата
“Ми для себе прийняли рішення відмовитись від слова „колаборант“.
Я сам застосовував його у своїх публічних виступах. І навіть говорив про те, що ми маємо прийняти законодавство про колаборантів. Але коли ми почали вивчати міжнародний досвід, історичний — у тому числі, то вийшли на те, що „колаборація“ має досить спірне значення й носить негативну анотацію по відношенню до всіх. І під колаборацію можуть попасти нещасні люди — заручники режиму”, — заявив міністр.
Деталі
Міністр нагадав історичний досвід та пояснив, чому наявність цього слова в українському законодавстві є недоречною.
“Якщо взяти нашу з вами територію, після завершення другої світової війни, всі, хто були під тимчасовою окупацією Німеччини, були колаборантами, за радянськими законами. Всі вони були під особливим наглядом спецорганів, аж до переміщення в концтабори. А якщо ще й потрапив десь на роботи примусові — одразу зрадник і шпигун. Тому це ризикована тема й від слова колаборація ми відмовляємося, щоб цим ярликом не накрили територію в 2,5-3 мільйони людей на окупованому Донбасі й 2-2,5 мільйони в Криму. Тому ми пропонуємо ввести градацію співпраці з окупаційними режимами”, — наголосив Резніков.
Відзначимо, що законопроектом також пропонується визначення термінології, яка має бути єдиною для всього законодавства. Це і нові, і вдосконалені терміни: окупаційні сили та окупаційні служби РФ, політико-дипломатичні та санкційні заходи, територіальні громади на лінії розмежування, тимчасова окупація, деокупація, деокуповані території, реінтеграція деокупованих територій, міцний мир, території пріоритетного розвитку.
Нагадаємо, що 31 грудня міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій завершило розробку проекту закону “Про державну політику перехідного періоду” і направило на розгляд для надання пропозицій, зокрема, центральним органам виконавчої влади, судовим органам, прокуратурі, органам військового управління, представництву Президента України в АРК та іншим.
Довідка
Колаборант — особа, яка усвідомлено співпрацює із окупаційною громадською чи військовою владою на шкоду власній країні.
На відміну від загального трактування поняття колабораціонізму, комуністичні режими Східної Європи були схильні розглядати як колаборантів людей, які:
• пасивно виконували громадські обов’язки без скоєння злочинів;
• були до цього змушені — це порушення своїх обов’язків агресором, а не окупованим населенням;
• були військовополоненими;
• вели національно-визвольну боротьбу проти тоталітарного режиму.